بسیاری از بنده می پرسند ایا خصدرا می تواند افزایش سرمایه از آورده نقدی بدهد ؟ شرکتی که زیان انباشته با این مبلغ دارد ، می تواند مجوز افزایش سرمایه بگیرد ؟

در جواب باید عرض کنم متاسفانه در بورس نیوز هم که بنده می خواندم ، حداقل کسانی که در مورد این موضوع مطلب یا حتی تحلیل داده بودند احاطه کافی به قانون تجارت نداشتند و اصل مطلب را اشتباه نوشته بودند .

طبق قانون تجارت ماده ۱۴۱ ، شرکت هایی که بیش از ۵۰٪ از سرمایه زیان انباشته دارند باید در اولین فرصت مجمعی برگزار و نسبت به انحلال و یا کاهش سرمایه تا مبلغ سرمایه مستهلک نشده انجام دهند . در نماد خصدرا وضع چنین است ...

در نماد خصدرا افزایش سرمایه می تواند مجوز بگیرد به شرطی که یک اقدام اولیه انجام و پس ازان درخواست مجوز کنند .

به این صورت که ابتدا مجمعی برگزار کنند و کاهش سرمایه دهند و اگر زیان انباشته از سرمایه اسمی بزرگ تر است سرمایه را به ۵ ملیون ریال کاهش دهند . بعد درخواست افزایش سرمایه به مبلغ مورد نظر کنند . به طور مثال درخواست بدهند که از ۵ ملیون به ۵ ملیارد ... آن زمان با توجه به سوابق شرکت ، این امکان فراهم می شود که شرکت به هر میزان دلخواه افزایش سرمایه دهد . نباید فراموش کرد که چون افزایش سرمایه از محل آورده است فشار مالی سنگینی به سهامدار وارد می کند اما اگر قروض شرکت که موجب کاهش سرمایه شده ، بار مالی ایجاد کرده باشد طوری که با کاهش و افزایش سرمایه بار مالی برداشته شده و شرکت ازان به بعد سودآور گردد ، مورد اقبال بازار قرار خواهد گرفت همچنین اگر طرح توجیهی مزبور شرایطی ایجاد نکند که شرکت به سود برسد قطعا" با آن موافقت نخواهد شد .

+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/31ساعت 12:48 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

مجمع سالانه 5 تير شركت رايان سايپا به زمان ديگري موكول شد.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9003310098

بلاتكليفي سهامداران پست بانك در برگزاري مجمع سالانه

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9003310324

کاهش مجدد نرخ ارز ... هدف بانک مرکزی از این بازی ها چیست ؟

http://www.cbi.ir/ExRates/rates_fa.aspx

+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/31ساعت 10:51 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

شرکت صندوق بازنشستگی کشوری که فروش سهام شرکت ایران خودرو تحت مالکیت خود را برای سال جاری در برنامه دارد ، به دلیل حاشیه های سیاسی پیرامون سهام این شرکت و ابهامات موجود زمان عرضه این بلوک را تاکنون مشخص نکرده است .

یک منبع آگاه در شرکت صندوق بازنشستگی کشوری با بیان این مطلب در خصوص دیگر برنامه های شرکت برای فروش سایر سرمایه گذاری ها در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت : طبق پیشنهادهای ارایه شده فروش سهام شرکت های غیر بورسی لوله سازی اهواز و بیمه ملت و نیز سهام شرکت بورسی توسعه صنایع بهشهر در برنامه سال جاری "وصندوق"قرارگرفته که تمامی این موارد هنوز به نتیجه قطعی نرسیده و در مرحله ارزیابی به سر می برند .

وی با اشاره به تغییرات انجام شده در مدیریت "وصندوق" ، برنامه های شرکت را تا مشخص شدن استراتژی های مدیریت جدید برای سرمایه گذاری های آتی روی صنایع و سهم های مختلف نامعلوم عنوان کرد.

این مقام آگاه در پایان سخنان خود در خصوص بازگشت منابع مالی از محل کاهش ذخیره ارزش سرمایه گذاری ها به حساب های شرکت گفت : با توجه به اینکه "وصندوق" با دید بلند مدت اقدام به سرمایه گذاری می کند و در سرمایه گذاری های کوتاه مدت فعالیت چشمگیری ندارد ، شرکت کاهش در سال جاری ذخیره ارزش سرمایه گذاری نخواهد داشت.

+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/31ساعت 10:38 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در نماد ولساپا چیزی که سابقا" اتفاق افتاده تقسیم سود بالاست . سال قبل تا جایی که یادم هست بنده در مجمع شرکت بودم ، تقسیم سود بسیار خوبی اتفاق افتاد اما سهم دقیقا" به همان میزان افت کرد . از نکات مثبت مجمع ولساپا توزیع سود در تابستان است . با قیمت فعلی ولساپا و عایدی سال بعد در مجموع به عنوان سهم کم ریسک می تواند در پرتفو باشد و در مجمع هم شرکت کنید اما در نظر بگیرید که ممکن است مجمع سودآور نباشد .

در نماد وغدیر البته چارتیست ها انتظار افت قیمت دارند اما به لحاظ بنیادی چنین افتی مورد انتظار نیست . اینطور به نظر می رسد که غدیر سهام خود را به خوبی مدیریت می کند و اجازه افت و رشد های هیجانی و بی دلیل به آن نمی دهد . وغدیر همیشه با دلیل بنیادی حرکت کرده است . فلذا آنچه تصور بنده است اینکه وغدیر نیاز دارد برای مدت زمانی در محدوده ۳۸۰ تا ۴۲۰ معامله شود اما اینکه وغدیر تا ۳۳۰ افت کند برای بنده دور از انتظار است ...

امروز خزامیا اعلام کرد تقسیم سود در بهمن ماه صورت خواهد گرفت . البته زامیاد سال قبل نیز بر اساس اطلاعیه خود سود را در اسفند ماه توزیع کرد ... چیزی که در مورد خزامیا بیشتر مورد نظر است میزان تقسیم سود است به شکلی که اگر در مجمع ۱۰۰ تومان تقسیم سود کنند و بعدا" بخواهد از محل آن یک مجمع افزایش سرمایه برگزار کند ، شرایط برای سهامداران مناسب خواهد بود . آن زمان می شود تصمیم درستی گرفت . چیزی فعلا" مورد نظر بنده است اینکه در مجمع شرکت کنیم و ببینیم چه میزان تقسیم سود اتفاق می افتد و مدیران شرکت در مورد افزایش سرمایه چه اطلاعاتی می دهند . فراموش نکنیم زامیاد سابقه توقف های طولانی بی دلیل دارد ! امیدوارم اینبار با سرعت بیشتری کارها انجام شود ...

در نماد رتکو پس از تقسیم سود ۲۵ تومانی در قیمت ۳۷۵ تومان بازگشایی شد . تصور بنده این است که پس از رسیدن به یک کف قیمتی ، رتکو به بتواند رشد کند . عموما" رتکو مجامع تقسیم سود خوبی برگزار نمی کند و شرکت در مجمع آن همیشه با ضرر بوده است.

در صورتی که افزایش سرمایه از انباشته باشد ، برای تبدیل حق تقدم به سهم نیازی به پرداخت وجه از سوی سهامدار وجود ندارد در حالی که افزایش سرمایه از آورده نیاز به پرداخت وجه نقد برای تبدیل حق تقدم به سهم دارد .

در نماد بانک ایران زمین که فعلا" به تعویق افتاد .

در مورد فاسمین این سهم در بلند مدت با توجه به شرایط بنیادی مناسب می تواند رشد داشته باشد . حداقل باید تا گزارش ۳ ماهه نگهداری شود ... در مورد فاسمین قبلا" به طور کامل بررسی داشته ایم و تحلیل ارایه شده است

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/30ساعت 21:24 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

امروز صبح دقیقا" ساعت ۹ صورت مالی تلفیقی بانک ملت آمد . این باعث شد فروشنده بی خبر سهم را در ۲۱۸ بفروشد و خریدار سرمایه سنگینی برای خرید وارد کند . وبملت توانست ۳۸ تومان سود تلفیقی بسازد و شرایط تکنیکال خوبی هم برای رشد قیمت دارد . امروز همانقدر که خریدار برای ملت نشست ، فروشنده هم جلو آمد هرچند در قیمت های حداکثر مثبت ...

در نماد بکام شاهد بازگشایی پس از مجمع هستیم . ۱۲۵ ریال تقسیم سود در مجمع و البته بازگشایی بکام زیر قیمت تعادلی از خوبی ها بکام چیزی کم نمی کند . به عقیده بنده بکام همچنان سهم مناسبی به لحاظ بنیادی است ... که البته با گزارش های خود این موضوع را اثبات کرده است

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/30ساعت 11:3 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در نماد ایران خودرو بحث واگذاری ها موضوع جدیدی نیست . مهمترین زیر مجموعه قابل واگذاری وپارس است البته ایران خودرو به دلیل بارمالی زیادی که بر دوش دارد ، قصد دارد بانک پارسیان را بفروشد تا هزینه مالی را پایین آورد . در مورد بیمه پارسیان بنده خبری از واگذاری آن ندارم اما بعید می دانم چنین اشتباهی از جانب ایران خودرو یا بیمه پارسیان رخ بدهد . واقعیت این است بیمه پارسیان بدون ایران خودرو حتی یک سال هم دوام نمی آورد .

در مورد بانک ایران زمین بررسی نداشته ام .

در نماد بموتو وضعیت بنیادی شرکت مناسب است همچنین در گزارش ۳ ماهه فروش مقداری و ریالی جذاب بود اما در نهایت ۲۵٪ سود محقق گردید . بررسی های آماری نشان می دهد بموتو عموما" در گزارش ۶ ماهه خود که در تیر ماه به بازار می دهد وضعیت رو به رشدی به نمایش می گذارد و عموما" سود خوبی پوشش می دهد .

در نماد رانفو در پست های قبلی عرض کرده ام که این شرکت به دلیل شرایط خاص مملکتی ما وضعیت مناسب و رو به رشدی دارد . به اعتقاد بنده رانفو تا زمان مجمع به قیمت های قبل باز می گردد . حدود ۱۶۰۰ تومان ... البته کاهش قیمت سهم احتمالا" یک استراتژی از سوی شرکت بوده است . شرکت اینطور تصور کرده که اگر برگ سهم های جدید بیایند فشار فروش در قیمت های بالا بسیار زیاد است اما اگر همه را به ضرر برساند وقتی برگ سهم ها تبدیل می شود کسی میل به فروش ندارد بنابراین اگر تصور شرکت این باشد قیمت را زیر ۱۵۰۰ تومان نگه می دارد .

در نماد ورنا که پس از بازگشایی بررسی و خرید کردیم شاهد رشد قیمت و ادامه صف خرید هستیم . هدف قیمتی ورنا در کوتاه مدت محدوده ۲۷۵ تا ۲۸۵ است و اگر بازار متعادل شود مخصوصا" خودرویی ها ، فقط رقابت حقوقی ها می تواند موجب رشد بیشتر قیمت بشود . به هر حال باید دید در ادامه چه اتفاقی می افتد .

همچنین با بررسی های دیگری که داشتیم ونیکی هم دیروز در ۱۷۳ تومان خریدیم . همانطور که قبلا" عرض کردم انتظار کاهش ونیکی به زیر ۱۶۰ تومان را ندارم و تصور می کنم از محدوده فعلی پایین تر نمی رود. امکان رشد تا ۱۹۰ تومان موجود است .

در نماد بکام پس از ارایه اطلاعات به بورس اگر قیمت مناسب باشد برای ورود ارزنده است .

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/30ساعت 8:6 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

عموما" وقتی شرکتی از محل آورده نقدی یا مطالبات افزایش سرمایه می دهد ، امکان فروش حق تقدم برای سهامدار ایجاد می شود . در این دوره حق تقدم برای بیش از یک ماه و کمتر از دو ماه بازگشایی و معامله می شود . فروشنده حق تقدم از ازای دریافت مبلغ فروش از شرکت در افزایش سرمایه کنار می رود و خریدار با خرید حق تقدم و پرداخت ۱۰۰۰ ریال به ازای هر حق تقدم ، با گذشت یک دوره حدودا" سه ماهه سهامدار شرکت می شود یا به عبارتی شرکت با ثبت افزایش سرمایه حق تقدم مزبور را به سهم عادی تبدیل می کند . حال اگر شخصی حق تقدمی داشته باشد و وجه آنرا واریز نکند ، چه مالک آن حق تقدم از ابتدا خودش باشد چه در زمان بازگشایی حق تقدم خرید کرده باشد ، حق تبدیل حق تقدم به سهم از وی سلب می شود . عموما" چند هفته بعد از توقف نماد حق تقدم ، شرکت اطلاعیه ای می دهد که فلان تعداد حق تقدم صادر کردیم که فلان تعدادش ( که معمولا" درصد خیلی بالایی است ) مبلغش واریز شده و فلان تعداد هم مانده که وکالت به سازمان بورس داده می شود .

حالا حق تقدمی که شما دارید از طرف شما به سازمان بورس برای فروشش وکالت داده می شود . به یک مبلغی می فروشند که معمولا" همان قیمت آخرین معامله حق تقدم است و پس ازان مبلغ حاصل از فروش نزد یک بانک به نام شما سپرده می شود . شما بعدا" می توانید وجه مزبور را برداشت کنید . تصور بنده این است که حدودا" زمانی که حق تقدم ها به سهم تبدیل می شود ، وجه مزبور هم قابل برداشت باشد . باز هم می گویم اطلاعات هر شرکت و طرز برخورد شرکت با موضوع مربوط را باید از امور سهام جویا شوید . مطلبی که نوشتم قانون کلی در مورد حق تقدم در ایران است ... در نهایت اگر ظرف ۱۰ سال وجه مزبور را برداشت نکنید به خزانه دولت واریز می شود

*** در مورد سرمایه گذاری سایپا این آدرس را ببینید :

http://saipainv.com/Default.aspx?tabid=2412

+ نوشته شده در یکشنبه 1390/03/29ساعت 19:16 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9003290737

+ نوشته شده در یکشنبه 1390/03/29ساعت 16:39 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در نماد ونیکی شاهد افت قیمت از محدوده ۲۱۸ به ۱۷۰ تومان هستیم . با بررسی های صورت گرفته و با تعدیل کردن تقریبی صورت پرتفوی اردیبهشت و نزدیک کردن آن به قیمت های بازار ، خالص ارزش دارایی ونیکی حدود ۲۴۰ تومان برآورد گردید که با این اوصاف امکان رشد قیمت تا محدود ۱۹۰ و بیش ازان را فراهم کرده است . اینطور به نظر می رسد که ونیکی افت بیشتری نکند و توانایی رشد قیمتی در میان مدت داشته باشد .

+ نوشته شده در یکشنبه 1390/03/29ساعت 9:11 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

شنیده می شود این روزها علی آبادی به شدت در تلاش است تا مدیران با سابقه نفتی را که طی این سال ها به دلایل مختلف از نفت خارج شده اند را به بدنه این وزارتخانه بازگرداند.


برهمین اساس ظاهرا قرار است در این هفته در وزارت نفت جلسه ای با حضور نعمت زاده مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی،اکبر ترکان معاون سابق امور برنامه ریزی وزیر نفت، نژادحسینیان معاون اسبق امور بین الملل وزارت نفت،زنگنه وزیر نفت دولت هشتم و ... برگزار شود .براساس شنیده ها علی آبادی در تلاش است تا با بکارگیری تجربیات این افراد وضعیت نفت را سروسامانی جدید دهد. این در حالی است که کارشناسان تاکید دارند حضور علی آبادی در نفت به منظور برگرداندن متخصصین نفتی صورت گرفته است. درهمین راستا نیر امروز رئیس جمهور مصوبه شورای عالی اداری درباره نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه‌ای را برای اجرا به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد.
در این ابلاغیه آمده است: شورای عالی اداری بنا به پیشنهاد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور و در اجرای ماده ۵۷ قانون مدیریت خدمات کشوری، دستورالعمل اجرایی شرایط عمومی شایستگی‌های عمومی و تخصصی و نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه‌ای را تصویب کرده است. براین اساس پیش بینی می شود طی روزهای آینده تغییروتحولات عمده ای در نفت صورت بگیرد. شنیده دیگری هم وجود دارد. آنهم معرفی علی آبادی به عنوان نامزد پیشنهادی نفت طی روزهای آینده به مجلس است که باید دید واکنش مجلس در این خصوص چه خواهد بود.
+ نوشته شده در یکشنبه 1390/03/29ساعت 8:41 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

سرمایه گذاری معادن و فلزات برای تعدیل عایدی سال ۱۳۸۹ متوقف گردید . عایدی شرکت با ۲۵٪ افزایش به بالای ۱۰۰ تومان خواهد رسید ...

در نماد فملی شرایط مناسب کلی سهم موجب پیشنهاد عموم تحلیلگران به نگهداری سهم با دید بلند مدت می شود .

ازان طرف نماد بترانس که با خبر ورود ایران ترانسفوی ری به فرابورس چند روزی مثبت شده است ، دلیل بنیادی برای رشد قیمت ندارد و در این قیمت ها بر اساس تحلیل بنیادی ارزنده نیست .

در نماد گل گهر بحث افزایش سرمایه می تواند موجب رشد قیمت بشود مضافا" اینکه کگل طی دو سال گذشته پس از تقسیم سود با افزایش قیمت رو به رو شده است . از کگل گزارش ۳ ماهه مناسبی انتظار می رود.

+ نوشته شده در شنبه 1390/03/28ساعت 15:2 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

شایعاتی مبنی بر واگذاری بلوک سه درصدی ملی مس و بانک الکترونیکی آرین از پرتفوی " وساپا" صحت ندارد و همچنان به عنوان دارایی های شرکت مطرح می باشند . البته در این باره شرکت تنها به واگذاری حق تقدم سهام ناشی از افزایش سرمایه بانک الکترونیکی آرین با هدف تنظیم معاملات هیجانی در این نماد اقدام کرده است .

ادامه مطلب ///

ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه 1390/03/28ساعت 11:53 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

پیشتر با حضور محرابیان وزیر اسبق وزارت صنایع و معادن مصوبات واگذاری معادن مذکور در دستور کار بررسی شورای سیاستگذاری صنعت سرب و روی کشور قرار گرفته بود که با ادغام این وزارتخانه و خداحافظی وزیر مربوطه عملاً اجرای این پرونده مسکوت ماند . رییس انجمن تولید کنندگان سرب و روی با بیان اینکه معدن انگوران و مهدی آباد بر اساس ابلاغیه دو سال پیش هیأت وزیران و شورای سیاستگذاری صنعت سرب و روی کشور باید به بخش خصوصی واگذار می شد اظهار کرد : متأسفانه به رغم تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از بخش خصوصی اکثر تصمیم سازی ها متأثر از سیاسی بازی و باند بازی عده ای شده که در نهایت جز سوداگری برای رانت خواران نتیجه دیگری را در بر نداشته است .
 
*** ادامه مطلب ///

ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه 1390/03/28ساعت 9:38 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

سایپا این روزها در قیمت جذابی معامله می شود . در تلفیقی برخی شرکت ها سود تقسیمی سایپا ۵۰ تومان آمده است ...

برای خواندن جوابیه به ادامه مطلب رجوع کنید ///


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه 1390/03/28ساعت 0:44 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در مورد اینکه شما در مجمعی شرکت می کنید و بعد آثار آن چیست بهترین مرجع پاسخگو ، شرکت مورد نظر است . شما باید با امور سهام شرکت مربوطه تماس بگیرید و بعد ازان کلیه سوالات را بپرسید . در سایت tsetmc هر سهمی را که مشاهده می کنید سمت چپ پایین یک شماره تماس هم دارد که مربوط به شرکت است ضمن اینکه عموم شرکت ها سایت دارند و با جستجو در اینترنت می توانید آدرس آنها را بیابید . بنده هم مانند شما برای حق تقدم و سود سهامم با شرکت ها تماس می گیرم .

+ نوشته شده در جمعه 1390/03/27ساعت 12:41 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

نماد سرمایه گذاری رنا دیروز بازگشایی شد . سهامدار عمده این شرکت با ۱۹٪ وساپا ، بعد ازان وصندوق با ۱۷٪ است و البته سرمایه گذاری سمند که از ایران خودرویی هاست حدود ۱۵٪ سهام این شرکت را دارد . در بازگشایی این سهم شاهد کاهش قیمت بودیم اما با توجه به بازگشایی سهم تصمیم گرفتم بررسی مختصری داشته باشم :

اول اینکه ۸۰٪ از سرمایه گذاری شرکت در گروه خودرو و ساخت قطعات است .

دوم اینکه شرکت قصد دارد سرمایه خود را از ۱۶۰۰ به ۳۰۰۰ برساند . از انباشته و آورده و ...

سوم اینکه ذخیره کاهش ارزشی برای سرمایه گذاری ها منظور نگردیده است .

چهارم اینکه شرکت از محل سرمایه گذاری ها حدود ۱۴۰۰،۰۰۰ ملیون ریال در سود است .

با توجه به حقوق صاحبان سهم خالص ارزش دارایی شرکت حدود ۲۸۵ تومان است .

بر اساس صورت ریز معاملات شرکت بنده پیشبینی تعدیل مثبت عایدی ۲۰٪ دارم .

********

با توجه به جمیع جواب و افزایش سرمایه پیش رو ، تصور بنده این است که اگر حقوقی ها کمی روی این سهم کار کنند که قطعا" می کنند ورنا رشد خواهد کرد . به این نکته توجه کنید که درصد سهام وساپا ، وصندوق ، سر.سمند بسیار به هم نزدیک است . تصور بنده این است که اگر گیر و دارهای پشت پرده از سوی سازمان های نظارتی وجود نداشته باشد ، برای خرید سهام این شرکت طی روزهای آینده رقابت شدیدی خواهیم داشت .

نتیجه اینکه اگر ورنا رشد کند با توجه به تاثیر که بر وساپا و وصندوق دارد ، وضعیت این ۲ سهم نیز بهتر می شود .

+ نوشته شده در جمعه 1390/03/27ساعت 9:24 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در بودجه تلفیقی سایپا که بنده بررسی کردم مبنای سودآوری شرکت به این شکل بوده است :

سود زامیاد در سال ۱۳۸۹ ، ۷۰۸ ریال که تقسیم سود ۷۰۴ ریال عنوان شده است .

سود زامیاد در سال ۱۳۹۰ ، ۶۰۰ ریال که تقسیم سود ۵۲۸ ریال عنوان شده است .

در ۲۹ / ۱۲ / ۸۹ ، زامیاد بالغ بر ۱۰۸ تومان به ازای هر سهم انباشته داشته که می تواند کل این مبلغ را تقسیم کند . در حقیقت بخش مهم قضیه این است که افزایش سرمایه به چه میزان و از چه محلی باشد . در بررسی هایی که بنده داشتم سایپا عموما" بخشی از انباشته شرکت ها را برای توزیع در مجمع پیشنهاد داده است فلذا بعید نیست در مجمع تقسیم سود زامیاد و خپارس بخشی از انباشته هم توزیع شود . با این اوصاف هرچند سود سال ۸۹ زامیاد ۷۰ تومان است اما سود قابل توزیع که بخشی ازان مربوط به سنوات قبل است قابلیت تقسیم دارد .

با فرض تقسیم سود ۷۰ تومان ، نسبت قیمت به درآمد ۳.۵ و در نظر نگرفتن افزایش سرمایه ، زامیاد در قیمت فعلی کم ریسک به نظر می رسد و اگر تا مجمع در همین محدوده باقی بماند ، توجیهی برای فروش آن نیست .

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/25ساعت 20:10 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در نماد وتوشه بررسی ها نشان می دهد که شرکت در گزارش ۱۲ ماهه خود با تعدیل منفی ۱۰٪ رو به رو خواهد شد و انتظار داریم کمتر از ۴۰ تومان سود محقق و حدود ۲۰ تومان تقسیم سود در مجمع داشته باشیم . دلیل این تعدیل منفی این است که در بودجه وتوشه ۱۵۰۰۰ ملیون ریال سود حاصل از فروش سرمایه گذاری در نظر گرفته شده در حالی که شرکت طی سال ۸۹ کمتر از ۳۰۰۰ ملیون ریال سود پوشش حاصل از فروش سرمایه گذاری محقق کرده است.

از طرف دیگر در بحث سود حاصل از سرمایه گذاری ، یکی از مهمترین زیر مجموعه ها یعنی لخزر با شایعه تعدیل منفی متوقف گردیده است . با توجه به اینکه نظر اهالی بازار تعدیل منفی در نماد لخزر در گزارش ۱۲ ماهه است ، عموم تحلیلگران معتقدند بخش بیشتری از سود وتوشه در سال ۱۳۸۹ ممکن است محقق نشود .

با این اوصاف که در صورت وضعیت پرتفوی شرکت ، تغییری خاصی دیده نشده و شرکت به جای خرید و فروش سهام مانند دیگر سرمایه گذاری ها اقدام به سرمایه گذاری درصد بالای از سرمایه خود در سپرده بانک نموده و ازان طرف کاهش سال به سال نرخ سپرده بانک ها فی المجموع تصویر روشنی از آینده وتوشه در میان دیدگان اهالی بازار به نمایش نگذاشته است و ازین جهت شاهد افت قیمت وتوشه هستیم .

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/25ساعت 16:1 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

توزیع 200 ريال سود نقدی به ازای هر سهم سیمان خزر

شرکت ایران ترانسفو با ارایه اطلاعیه از علاقمندان دعوت کرده تا در جلسه معارفه شرکت ایران ترانسفو ری حضور بهم رسانند

 انتظار 5 ماهه سهامداران براي بازگشايي نماد معاملاتي سرمايه‌گذاري رنا كه از 25 دي ماه سال گذشته بسته بود ،دقايقي پيش بسر آمد و نماد اين شركت بدون محدوديت نوسان قيمت باز شد

شركت بورسي و كوچك ايران ياسا تاير و رابر از دو محل مطالبات حال شده و آورده نقدي سهامداران، 100 درصد به سرمايه 4 ميليارد توماني خود اضافه مي كند.

شركت ملي مس از ساعت 15 روز يكشنبه 12 تير ماه سه مجمع ساليانه (با توجه به اتمام سال مالي89) ، مجمع فوق العاده به منظورافزايش سرمايه شركت از 578 به بيش ازهزار و 736 ميليارد تومان و مجمع عادي بطور فوق العاده براي انتخاب اعضاي هيات مديره به مدت دو سال برگزار مي كند.


زامياد ساعت 15 روز دوشنبه مورخ 6 تيرماه مجمع سالانه اي را در هتل المپيك برگزار مي كند و بلافاصله بعد از اين مجمع ، مجمع عمومي فوق العاده ايي هم با هدف اعمال افزايش سرمايه تشكيل خواهد داد.

در بورس کالا عرضه‌هايي كه امروز از سوي شركت هاي فولادي بخش خصوصي انجام شد نشان دهنده افزايش حدود 5 درصدي نرخ فولاد بوده كه يكشنبه با عرضه ذوب آهن اين ميزان افزايش به تأييد رسيد زيرا نرخي كه براي ذوب آهن كشف مي شود نرخ مرجع براي ساير شركت‌ها است

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/25ساعت 14:26 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

ملی مس سهامداران خود را برای انجام افزايش سرمايه از 5789 ميليارد ريال به 17369 ميليارد ريال در تاریخ ۱۲ تیرماه دعوت کرد . فملی قطعا" می تواند پس از افزایش سرمایه جذابیت های لازم برای رشد را داشته باشد و همین الان هم ممکن است کمی رشد کند . با این حال خرید شما با دید چند ماهه باشد

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/25ساعت 11:29 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

زامیاد سهامداران را  برای برگزاری مجمع تقسیم سود و افزایش سرمایه در ۶ تیر ماه دعوت کرد . شنیده ها  از افزایش سرمایه ۱۰۰٪ از محل آورده و تقسیم سود ۱۰۰ تومان به ازای هر سهم حکایت دارند . در صورت وقوع این رویداد انتظار شرایط بهتری برای زامیاد نسبت به همگروها خواهیم داشت . حالا باید دید در طی این چند روز مجوز افزایش سرمایه خزامیا صادر می شود و یا در مجمع این موضوع به هیات مدیره تفویض می شود تا پس از مجمع و با دریافت مجوزهای مربوطه افزایش سرمایه را عملی کند

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/25ساعت 11:19 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

قیمت ارز مانند روز گذشته با افت مواجه شد . حدودا" یک درصد کاهش یافت و جو نا مناسبی را در میان گروه وابسته به ارز ایجاد کرد . در نمادهایی مانند شخارک ، پردیس و فاسمین کلا" اوضاع بنیادی این شرکت ها مناسب است ضمن اینکه قیمت فعلی ارز هم برایشان خیلی جذاب است . باید اینطور گفت که بازار با این دید که کاهش نرخ ارز ادامه دار خواهد بود ، قیمت این سهم ها را کاهش داده است در حالی که عمده دلیل ارزنده بودن این چند سهم شرایط تولید و فروش آنهاست . به هر حال قیمت نفت در محدوده مناسبی است و محصولات اصلی این دو پتروشیمی بازار خوبی دارند . فاسمین همیشه خوب بوده است و همیشه برای سهامداران با دید بلند مدت ایده آل بوده و خواهد بود . حال اینکه چند روزی منفی و مثبت بشود طبیعت بازار است که مخصوصا" بازار ما خیلی کم عمق شده و فروش بیشتر از خرید است . تصور نمی کنم بازاری که در آن اینگونه سهم ها منفی هستند ، بتواند رشد کند بنابراین لازمهء رشد بازار مثبت شدن این سهم های مطرح بازار است .

شخارک و فاسمین که مجمع هم برگزار کرده اند با این اوصاف نظر کلی بنده مانند آنچه روزهای قبل عرض کردم این است که این گروه نزدیکی گزارش ۳ ماهه یعنی اواسط تیر ماه قطعا" رشد خواهند کرد و قطعا" از بودجه جلوتر خواهند بود .

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/25ساعت 10:42 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در مورد وپترو عرض کنم که در پرتفوی بورسی شرکت منتهی به اردیهشت ماه ، مقداری زیان محقق شده است . هرچند اطلاعات کاملی برای محاسبه خالص ارزش دارایی وجود نداشت اما حدودا" خالص ارزش دارایی ۱۲۵ تومان باید باشد که با مفروضات ما قیمت سهم باید ۱۰۰ تومان باشد . در محدودهء ۸۵ تومان برای خرید ارزنده و در محدوده ۱۰۵ تومان برای فروش مناسب است . اینکه فکر کنید الان قرار است  چه بلایی سر وپترو بیاید ، خیر اینطور نیست اما خوب صف فروش سنگینی دارد . کلا" پرتفوی بورسی شرکت چنگی به دل نمی زند و با این اوضاع احوال انتظار رشد خاصی هم ازین سهم نمی رود . تصور می کنم محدوده کمتر از ۱۰۰ تومان متعادل شود . در مورد آینده قیمتی سهم باید عرض کنم به شرط اصلاح پرتفو و یا افزایش محسوس سودآوری می شود انتظار رشد قیمت وپترو را داشت مگر نه محدودهء فعلی برای سهم تثبیت شده است .

در نماد فملی آنطور که چارتیست ها می گویند قیمت نمی تواند از محدوده ۱۵۰۰ تومان بالاتر برود . دیدیم طی این چند روز که نرخ ارز بالا رفت فملی ناکام ماند . در نماد فملی خرید و نگهداری سهم حداقل با دید شهریور ماه باید باشد . فملی احتمالا" افزایش سرمایه از محل سود تقسیمی خود خواهد داشت و گزارش ۳ ماهه خوبی به بازار ارایه خواهد کرد با این حال به شخصه انتظار رشد قیمت را ندارم ، فملی با دید بلند مدت و بحث تقسیم سود ، گزارش ۳ ماهه و افزایش سرمایه به عنوان یک سهم مناسب بنیادی تلقی می شود اما چارتیست ها بیشتر نظر به نزول قیمت سهم دارند .

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/25ساعت 10:35 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

قیمت های جهانی پس از یک دوره افت به جای اول برگشتند . مس بالای ۹۰۰۰ دلار رسید ، سرب محدوده ۲۶۰۰ را پس گرفت و روی در نزدیکی ۲۳۰۰ دلار است . در این میان بیلت که از ۵۹۰ دلار افت کرده بوده به ۵۷۰ دلار برگشت کرده است . نسبت دلار به یورو افزایش یافته و ارز داخلی طی معاملات دیروز کاهش دستوری داشت . در صورتی که بانک مرکزی در معاملات روز جاری قیمت ارز را کاهش محسوسی ندهد با قیمت جهانی فعلی ، انتظار عدم افت شرکت های وابسته به ارز و قیمت جهانی را خواهیم داشت .

نباید فراموش کرد که در یک بازاری که پتروشیمی و معدنی فلزی مثبت هستند ، دیگر نماد ها نیز به راحتی مثبت می شوند و برعکس وقتی خودرو و بانک بیمه مثبت باشند الباقی گروه ها نیز با هیجان فروشندگی کمی مواجه می شوند .

در حقیقت تصور معامله گران ایرانی به سهام ، وجود کالای جایگزین است نتیجتا" وقتی زامیاد ۱۰٪ رشد کند در حالی که مثلا" شخارک ۵٪ افت کرده است ، همه زامیاد می فروشند و شخارک می خرند و بعد برعکس همین موضوع اتفاق می افتد . در این روزها این موضوع مشهود بود .

مضافا" آمارگر وبگذر مشکل پیدا کرده و آمار وبلاگ را به اشتباه می نویسد ...

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/25ساعت 8:7 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

دیروز یک خبر گزاری دولتی خبر داد که مشایی پس از چند روز غیبت ، در جلسه هیات دولت دیده شد . این خبرگزاری نوشت ، مشایی وقتی به نزدیکی حیاط کاخ همایونی رسید خبرنگاران از او عکس گرفتند . جالب بود که این عکس را به عنوان عکسی از مشایی گذاشته بود که البته پس از چند ساعت عکس را تغییر داد

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/25ساعت 7:59 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

يك مقام مسئول در بورس كالا در خصوص افزايش نرخ فولاد در بورس كالا اظهار داشت: با توجه به اينكه روز گذشته سبد تير آهن و ميلگرد ذوب آهن از هر كيلو 80 تومان با افزايش 5 درصدي به 840 تومان افزايش يافت، امروز نيز در زمان عرضه ورق گرم، سرد، گالوانيزه، رنگي و گالوانيزه و رنگي، فولاد مباركه اعلام كرد كه از وزارت صنايع و معادن مجوز افزايش 3 درصدي قيمت را اخذ كرده است. وي افزود: فولاد مباركه در تالار و رينگ صنعتي بورس كالا اعلام كرد كه وزارت صنايع به دليل افزايش نرخ ارز اجازه افزايش قيمت را صادر كرده است. اين افزايش نيز به اين دليل است كه توليد كنندگان بايد اقدام به خريد شمش فولادي كنند و با توجه به افزايش نرخ دلار و بالا رفتن هزينه شركت‌هاي اقدام به اخذ مجوز در خصوص افزايش قيمت كرده‌اند.
وي در واكنش به اين سؤال كه آيا شركت‌ها خصوصي نيز به همين ميزان اجازه افزايش قيمت دارند، بيان كرد: ميزان افزايش نرخ عرضه‌كنندگان خصوصي به عوامل مختلفي بستگي دارد و با توجه به اينكه براي فردا عرضه هاي خود را اعلام كرده اند ميزان افزايش نرخ نيز فردا در تالار اعلام مي‌شود. به گزارش فارس، پس از افزايش نرخ دلار از سوي بانك مركزي به منظور تك نرخي شدن دلار، اين اقدام بر روي شركت هاي خصوصي فولادي به دليل نيازي كه واردات شمش دارند اثر فراو واني گذاشت و باعث شد عرضه‌هاي روز چهارشنبه هفته گذشته و ديروز خصوصي‌هاي لغو و تنها ذوب آهن در روز گذشته با افزايش 5 درصدي قيمت‌ها و فولاد مباركه در امروز با افزايش 3 درصدي اقدام به عرضه كردند.
با توجه به اينكه خريداران اين رينگ پيش بيني افزايش نرخ محصولات فولادي را دارند، ميزان تقاضا در اين دو روز براي كالا‌هاي دو شركت فولادي ذوب آهن و فولاد مباركه افزايش شديدي داشت و تا حدي به اين تقاضا پاسخ داده شد.

+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/24ساعت 8:29 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

با سلام
تقریبا یکسال پیش مقاله میخواند از یکی از اقتصاددانهای بزرگ ایران، ایشان در مقاله شان اشاره کرده بودند که همواره بانک مرکزی با این مشکل مواجه بوده است که دلارهای نفتی خود را چگونه خرج کند. (این دلارها از طریق فروش نفت و توسط دولت به بانک مرکزی داده شده تا با ریال عوض شوند). بدین صورت در دراز مدت بانک مرکزی با حجم زیادی دلار مواجه شده و از آن طرف ریال فراوانی به بازار تزریق شده است.

به نظر بنده بانک مرکزی در قضیه طلا و همکنون ارز ضمن یک تدبیر جالب بیشتر سود را به خزانه خود (و البته جیب عمومی مردم) واریز کرد بدین صورت که، هنگامی که طلا رشد کرد و از سطح جهانی آن بالاتر رفت بانک مرکزی طلا گران فروخت (جذب نقدینگی ریال) و سپس طلا جهانی ارزان خرید (فروش نقدینگی دلار نقتی)، یعنی نقدینگی زیادی از سطح جامعه جمع آوری کرد.

همکنون نیز بانک مرکزی دلار (های نفتی) گران به مردم می دهد و از ایشان ریال ارزان جمع آوری میکند...

بانک مرکزی دارد هوشمندانه نقدینگی جامعه را مدیریت میکند.
به نظر شما این همه نقدینگی از کجا آمده؟ به نظر شما مردم با یارنه هایشان چه کار کرده اند؟

و یک نکته حاشیه ای: بانک مرکزی و البته دولت می پسندند (با افزایش نرخ ارز) کالای وارداتی گران شود تا جانت تقاضا کم رنگتر شود...

و در انتها: بعد از کنترل بازار ارز به نظر شما نقدینگی به کجا خواهد آمد: زمین، مسکن، بازار بورس یا ...
+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/24ساعت 7:57 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

وزير اقتصاد : برنامه دولت كاهش نرخ ارز و به حداقل رساندن فاصله در نظام دونرخي است

وزير امور اقتصادي و دارايي در خصوص تفاوت نرخ رسمي و آزاد ارز گفت: برنامه اقتصادي و جهت‌گيري دولت اين است كه مانع از نوسانات نرخ ارز شده و تلاش خواهيم كرد كه نرخ ارز را به نرخ مرجع كاهش دهيم و بعد از آن در جهت تعديل به سمت پايين حركت كنيم.


به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، سيد شمس الدين حسيني امروز در حاشيه شصتمين اجلاس اتحاديه موسسات اعتباري روستايي و كشاورزي آسيا و اقيانوسيه (آپراكا) در جمع خبرنگاران در مورد نرخ ارز افزود: نظام ارزي كشور همانطور كه در قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه مشخص شده به صورت نظام شناور مديريت شده، اداره مي شود. وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: در اين نظام يك نرخ مرجع در دامنه‌اي از نوسان مديريت مي‌شود و بانك مركزي به عنوان ناظر پولي و ارزي كشور در اين بازار دخالت مي كند. حسيني اظهار داشت: در ماه هاي اخير بازار آزاد ارز از نرخ رسمي فاصله گرفته و اين فاصله زياد سبب مي شد كه به رغم مداخله بانك مركزي، هم ذخاير بانك مركزي مستهلك شود و هم بصورت رانت در اختيار عده‌اي خاص قرار گيرد. وي تصريح كرد: بايد با عرضه كافي ارز، مابقي شكاف را از بين برد و همانطور كه رييس كل بانك مركزي اعلام كرد برنامه هاي اقتصادي و جهت گيري دولت اين است كه مانع از نوسانات نرخ ارز شده و تلاش خواهيم كرد كه نرخ ارز را به نرخ مرجع كاهش دهيم و بعد از آن در جهت تعديل به سمت پايين حركت كنيم. وزير امور اقتصادي و دارايي در پاسخ به اين كه تا چه زماني اين روند ادامه مي يابد، گفت: نظام شناور مديريت شده داراي الزاماتي است؛ از جمله اينكه نظام پولي بايد واكنش هاي بازار را رصد كند و بر واكنش هاي بازار مديريت داشته باشد. وي ادامه داد: طبيعي است اين برنامه تا جايي ادامه پيدا مي كند كه فاصله به حداقل برسد.

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/23ساعت 20:58 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در این چند ساعت که جناب بهمنی در مورد بازگشت نرخ ارز صحبت کردند خیلی ها دچار ابهام شدند بنده ازین جهت دیدم که خیلی ها سوال می کنند که مقصود از برگشت نرخ ارز چیست ؟

تعبیر بنده از صحبت ایشان در دو نکته خلاصه می شود :

اول اینکه دولت ۲۴ ساعته می تواند نرخ ارز بازار و بانک را یکی کند .

دوم اینکه کاهش نرخ ارز بازار تا نرخ دولتی ، مقصود یکسان سازی قیمت بازار و کاهش آن تا حد قیمت دولتی است .

در حقیقت دولت به این جمع بندی رسیده است که قیمت ارز با توجه به شرایط اقتصادی ما در مقابل ریال ایرانی تقویت شده است . بنده آن روز هم عرض کردم ، تصور نکنید فقط دلار گران شده ، بنده بررسی کردم پول افغانستان هم در مقابل ریال ایرانی تقویت شده است . اینکه کلیه ارز ها رشد ۱۰٪ به بالا داشته اند این نتیجه را می دهد که نرخ فعلی ارز حداقل منطقی تر از قبل است .

به گفته آقای بهمنی تلاش برای کاهش نرخ ارز آغاز شده و بنده هم طبق بررسی که داشتم امروز نرخ دلار بانکی نسبت به دیروز رشد کرده اما نرخ بازاری دلار که به ۱۲۵۰ رسیده بود در پایان ساعت با یک افت شدید مواجه شد که احتمالا" همان تمهیداتی است که جناب بهمنی فرمودند .

تصور بنده این است که نرخ بازاری ارز طی هفته جاری بسیار به نرخ بانکی نزدیک می شود اما بسیار بعید می دانم دولت نرخ ارز بانکی را کاهش دهد و به سطح قبل برگرداند که البته تعبیر بنده از صحبت جناب بهمنی این است که قیمت فعلی بانکی در بازار هم تثبیت شود .

***

در پایان حرکت اشتباه فارس نیوز این است که در تیتر خود نوشته که نرخ ارز را ۲۴ ساعته کاهش می دهیم اما متاسفانه در متن خبر هیچگونه توضیحی جز اینکه تمهیداتی برای کاهش قیمت ارز در نظر گرفتیم که به زودی خواهید دید ، نوشته نشده است . تصور بنده این است که بازار فردا با عرضه های بیشتری همراه می شود اما مهمترین موضوع این است که فردا بانک مرکزی قیمت ارز را چگونه تعیین کند که اگر بانک مرکزی تغییر خاصی در نرخ ارز دولتی ندهد ، بازار به مدار صعود باز می گردد.

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/23ساعت 20:37 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

به گزارش خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا» محمود بهمني در ارتباطي زنده با بخش خبري نيمروز شبكه يك سيما، به تشريح وضعيت موجود بازار ارز و برنامه هاي بانك مركزي براي جلوگيري از افزايش نوسانات اين بازار پرداخت و اظهار داشت: با توجه به اختلاف نرخ ارز توزيعي بانك مركزي و بازار احساس شد حدود 140 تومان در هر دلار وارد جيب دلالان و واسطه‌ها مي‌شود.
وي گفت: با پيش‌بيني و اعمال استراتژي مناسب از سوي بانك مركزي، تلاش كرديم اين فاصله را كم كنيم و با توجه به افزايش قيمت نفت تا 120 دلار و نسبت به 81 و نيم دلاري كه در بودجه ديديم ، در مازاد ارزي مشكلي نخواهيم داشت.
رئيس كل بانك مركزي با تأكيد براينكه اين بانك قطعا نرخ ارز را كنترل مي‌كند،‌ افزود: اين اقدام را از امروز آغاز كرده ايم و در كوتاه مدت شاهد آثار آن خواهيد بود و نرخ ارز فروكش خواهد كرد.
بهمني همچنين با بيان اينكه مشكلي در تزريق ارز به بازار وجود ندارد، ‌گفت: با اعلامي كه امروز به همكاران كرديم، باجه‌هاي فرودگاه ها نيز آماده هرگونه پرداخت ارزي به مسافران هستند تا فشار بازار كاسته شود.
وي افزود: ارز مورد نظر حواله ها و اعتبارات اسنادي را نيز بيش از آنچه بايد باشد تأمين كرده ايم و مشكلي نخواهيم داشت. رئيس كل بانك مركزي همچنين اقتصاد ارزي بانك مركزي را شناور مديريت شده ذكر كرد و گفت : بازار را مدنظر داريم و كنترل مي كنيم ،‌ اجازه نمي دهيم بازار كاذب ، نرخ ها را بالا ببرد .
بهمني با بيان اينكه نقدينگي وارد شده به بازار به سمت طلا و ارز حركت كرده و قيمت واقعي ارز ما به مراتب پايين تر از آنچه است كه در بازار مشاهده مي كنيم افزود:براي نقدينگي ، برنامه ريزي كرده ايم تا قيمت ارز را به كمتر از قيمت قبلي آن برسانيم . وي همچنين افزايش قيمت ارز را به نفع توليدكنندگان دانست و گفت: با بالا رفتن قيمت ارز، توليدكنندگان سود بيشتري از صادرات توليدات خود به دست مي آورند. رئيس كل بانك مركزي با تأكيد مجدد براينكه اين بانك نرخ ارز را كاهش مي‌دهد، افزود: آقاياني كه مي گفتند نرخ ارز بايد بالابرود هم اكنون مقاله مي نويسند كه بايد اين نرخ پايين بيايد و ما اين نرخ را كاهش خواهيم داد، ان شاءالله آقاياني كه دنبال منافع خود بودند حتماً نصيبشان خواهد شد.

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/23ساعت 18:49 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

ما شاهد بودیم که مدتی قبل دولت به بهانهء به تعادل رساندن بازار سکه و طلا اقدام به عرضه سنگین در قیمت های حبابی بازار کرد . این در حالی بود که با عرضه های سنگین دولتی قیمت بازار کاهش یافته بود اما دولت قیمت فروش خودش را کاهش نمی داد ! سوال اینجا پیش آمد که اکر قصد دولت تعادل بود حالا که قیمت کاهش یافته و به قول دولت حباب سکه از میان رفته چرا قیمت فروش را کاهش نمی دهد ؟ دولت ازین فراتر رفت و چند روزی تلویحا" اجازه فروش سکه به صرافی ها نداد .....

بنده آن موقع متذکر شدم بازار طلا افت می کند اما ارز قطعا" تا پایان شهریور ماه صعودی است ... ربع سکه در یک روز از ۱۶۵ هزار تومان به ۱۲۷ هزار تومان افت و تا ۱۱۷۰۰۰ تومان هم رسید و دولت هم دست از سر بازار سکه برداشت .

حالا هم باید متذکر شوم یکسان سازی نرخ ارز یک ترفند شکست خورده است اما واقعیت این است که دولت برای یکسال سازی و آرامش بازار ارز قدم جلو نگذاشته است . در حقیقت دولت به این فکر افتاده که یارانه هایی که بر مبنای فروش ارزی نفت در نظر گرفته است ، در صورتی که ارز رشد کند رقم ریالی بزرگ تری به عنوان منابع قابل توزیع برای دولت ایجاد می شود . بنابراین چرا سفته بازان سود کنند ؟ دولت به عنوان یک سفته باز بزرگ جلو آمده و این سود به جای اینکه به جیب دلال ها برود حالا به جیب دولت می رود و دولت می تواند بدون کسری بودجه ، یارانه ریالی خود را بپردازد اما متاسفانه دولت متوجه نیست این موضوع اثر تورمی شدیدی دارد و قطعا" طی ۶ ماه آینده و در نیمه دوم سال عدد تورم افزایش چشمگیری خواهد داشت .

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/23ساعت 13:3 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

با شروع معاملات شاهد تزریق میزان زیادی نقدینگی هستیم که اگر ادامه یابد خودرویی ها نیز مثبت می شوند .

****

در نماد فباهنر که بورس نیوز از تاثیر بالای ارز در آن صحبت کرده بود ، بررسی ها نشان می دهد حدود ۲۵٪ فروش صادراتی است که در بودجه با نرخ ۱۱۵۰ تومان ( دلار ) در نظر گرفته شده است فلذا انتظار تعدیل خاصی در این نماد ازین ناحیه نداریم . 

****

جلسه پرسش و پاسخ برنا اندیشه : برنا اندیشه حدودا" هر یک ماه جلسهء پرسش و پاسخ برگزار می کند که در آن از سهم های مطرح بازار و آنهایی که امکان رشد دارند تحلیل ارایه و پیشنهاد خرید می دهد . از سهم های مورد نظر بنیادی و تکنیکال آنها ومعادن است که در ۹۰۰ تومان باز گشایی شد و نظرشان خرید این سهم با هدف ۱۰۵۰ تومان بود ... البته وقتی کگل و کچاد و فملی مثبت و ازان طرف بکام تعدیل مثبت می دهد ، حرکت ومعادن کاملا" منطقی به نظر می رسد .

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/23ساعت 9:4 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

خبر اول

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، شركت گل گهر كه به همراه شركت چادرملو در حوزه اكتشاف، استخراج و بهره برداري از معادن سنگ آهن و توليد كنستانتره فعاليت مي كند، مجوز افزايش سرمايه 100 درصدي را از اداره نظارت بر بازار اوليه را در يافت كرد. اين شركت كه هم اكنون 300 ميليارد تومان سرمايه اسمي دارد از محل مطالبات و آورده نقدي سهامداران سرمايه خود را با برگزاري مجمع فوق العاده ايي به 600 ميليارد تومان خواهد رساند تا قادر به احداث كارخانه كنستانتره سنگ آهن به ظرفيت 4 ميليون تن در سال و احداث كارخانه گندله سازي به ظرفيت 5 ميليون تن در سال باشد.

خبر دوم

منوچهر ميرزايي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي فارس در خصوص پذيرش سنگ آهن اظهار داشت: فردا 9 صبح هيئت پذيرش به منظور بررسي مدارك اين كالا برگزار مي‌شود. به گزارش فارس، با توجه به اينكه بورس كالا از دو سال گذشته به دنبال ورود سنگ آهن به بورس كالا بود، در اواسط ارديبهشت مدير عامل بورس كالا از موافقت وزير صنايع در اين خصوص خبر داد و به دليل اينكه يكي از برنامه‌هاي بورس كالا در سال 90 ورود كالاهاي جديد از جمله سنگ آهن است، مذاكرات ابتدايي در اين راستا در مدت كوتاهي با شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران انجام شد.
بر اين اساس، در 8 خرداد مدارك پذيرش اين كالا به سازمان بورس ارسال و در نهايت فردا جلسه هيئت پذيرش ان برگزار مي‌شود. همچنين، شركت‌هاي گل گهر، ميشدوان و جلال آباد از زير مجموعه‌هاي شركت تهيه و توليد موارد معدني ايران است.

+ نوشته شده در یکشنبه 1390/03/22ساعت 21:45 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

جناب مرادی در سیستم آنلاین شما در ۱۰ دقیقه مانده به ۹ تا شروع معاملات حق لغو ندارید اما امکان ویرایش دارید . بنده هم مانند شما خیلی اوقات می روم در صف یک سهمی بعد که تصمیم بنده تغییر می کند و ۱۰ دقیقه مانده به ۹ امکان لغو نیست با تغییر قیمت یا میزان درخواست خود ، نظر خودم را تامین می کنم . به طور مثال می توانستی قیمت خبهمن را بگذاری ۲۸۰ و تعدادش را ۱۰ سهم کاهش دهی . اینطور اگر ۲۸۰ معامله می شد سهم شما فروش می رفت و در صف فروش باقی نمی ماندی و اگر قیمت جهش می کرد فقط ۱۰ سهم را از دست می دادی ...

ادامه مطلب///


ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه 1390/03/22ساعت 21:0 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

نگاهی کلی تر به بازار کالا نشان می دهد که افزایش نرخ ارز موجب عدم عرضه محصولات فولادی و پتروشیمی در بورس شده است . تقاضای عرضه کنندگان افزایش نرخ به تناسب رشد قیمت ارز است .

با این اوصاف اینطور باید گفت که فرضا" چادرملو که هیچ صادراتی ندارد و قیمت محصول خود را بر مبنای قیمت فروش فولاد خوزستان اعلام می کند ، با افزایش قیمت فولاد داخلی و ازان طرف با افزایش نرخ دلار که فروش صادراتی را نیز بالا می برد ، توانایی تعدیل مثبت خواهد یافت ازین جهت که چادرملو نیز متناسب با افزایش نرخ محصولات فولادی قیمت را بالا می برد .

آنطرف محصولاتی که در رینگ پتروشیمی داخلی عرضه می شوند با افزایش نرخ دلار افزایش خواهند یافت . اینطور باید گفت که نه فقط محصول صادراتی این شرکت ها که عرضهء داخلی نیز با رشد قیمت مواجه خواهد شد نتیجتا" تنها ریسک این گروه که بر اثر نرخ ارز رشد قیمت یافته اند ، عدم تداوم رشد و نزولی شدن قیمت ارز است .

در هر حال در نمادهایی مانند پردیس ، خارک و فاسمین قیمت های بودجه شده از قیمت دولتی هفتهء قبل هم پایین تر است و قطعا" ما انتظار تعدیل مثبت خواهیم داشت مهم تر از همه اینکه آنها بر اساس نرخ بازار محصول می فروشند به جز یکی دو شرکت که ارز آوری بسیار بالایی دارند و اجبارا" با بانک ها کار می کنند .

در پایان به اعتقاد بنده گروه متاثر از نرخ ارز با وجود شرایط بسیار ایده آل فعلی توانایی رشد قیمت در این بازار به شکل محسوس ندارند و خریداران باید با دید حداقل ۴۵ روز خرید کنند ///

+ نوشته شده در یکشنبه 1390/03/22ساعت 8:32 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

سلام به همه

در مورد حق تقدم تاریخ مجامع ، میزان تقسیم سود و مباحث افزایش سرمایه با امور سهام شرکت مورد نظر تماس بگیرید چون اطلاعات دقیق را آنها دارند ...

بنده سعی کردم وقتی که بازار توجهی به سهم های خاصی کرد ( در موضوع ارز ) اطلاعات کافی در خدمت شما بگذارم که اگر نقدینگی دارید یا قصد جا به جایی داشتید با اطلاعات کافی و حداقل بهترین سهم را به لحاظ بنیادی انتخاب کنید . همانطور که عرض کرده ام کار تحلیلگر بنیادی هم همین است ، بنده بر اساس صورت مالی شرکت ها را بررسی کردم و اطلاعاتی که به دست آمد در اختیار گذاشتم . به طور مثال با وجود شرایط مناسبی که بکام دارد ما امروز شاهد افت در زمان بازگشایی بودیم ، ما قبلا" گفتیم بکام توانایی تعدیل مثبت خوبی از محل رشد نرخ ارز دارد ... به هر حال بنده در این مدت سعی کردم به دور از اما و اگر و حرف و شایعات ( هرچند آنها را منعکس کردم )  یافته های تحلیلی خودم را عرضه کنم و خیلی کاری به این موضوعات و جو منفی نداشته باشم . در بازار فعلی خیلی ها تصمیم گرفتند که چشمشان را ببندند و به کار روزانه مشغول بشوند و سهم خودشان را که به نظرشان در این قیمت ها ارزنده بود نگدارند با دید بلند مدت ... خیلی ها ترسیدند و از بازار خارج شدند ( که تعداشان کم است ) برخی نیز همچنان معامله می کنند به امید کسب سود . در حقیقت حوضی که ماهی ندارد ، حالا شما هرچقدر هم قلاب بندازی ! ماهی ندارد !!! این بازار هم صعودی نیست که سود بدهد شاید بر حسب اتفاق کسی چند درصدی سود کند اما در کل معاملات افراد با ضرر همراه است . یک دوره حالا برخی سهم ها مانند شخارک - فاسمین - فملی - شپدیس که با تحلیل برایتان توضیح داده ام مثبت شده اند که باید دید در ادامه چه اتفاقی می افتد ، چیزی که قطعی است اینکه اگر قیمت ارز اینجا بماند گزارش ۳ ماهه این شرکت ها عالی خواهد بود ...

ادامه مطلب ///


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه 1390/03/21ساعت 21:0 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در مورد مپنا چیزی که از یاد نباید برود این است که حق تقدم ها تا مجمع به سهم تبدیل نمی شود . این خبر خوبی برای کسانی است که سهام مپنا دارند و حق تقدم ندارند . در حقیقت مپنا که ۵۲ تومان سود با سرمایه قبلی پوشش داده است ازین جهت که حق تقدم ها سهم نشده اند در تاریخ مجمع به هر سهم بر مبنای ۵۲ تومان سود می دهد . با این اوصاف در مجمع مپنا می شود به ۴۰ تومان دلخوش بود.

در نماد مپنا تاثیر نرخ ارز عموما" منفی است ازین جهت که پروژه های مپنا از پیش قیمت گذاری شده است حالا وقتی نرخ ارز بالا برود قطعا" هزینه ها رشد می کند بنابراین به نفع مپنا نیست . هرچند قراردادهایی در این سطح دو نوع هستند شناور و ثابت . در نوع شناور مبلغ قرارداد با یک سری مولفه ها رشد یا نزول می کند . در هر حال مپنا به لحاظ بنیادی با توجه به تقسیم سود و عایدی سال بعد این چنین است که اگر با نسبت قیمت به درآمد ۶ درنظر گرفته شود با سود سال مالی ۱۳۸۹ و تقسیم سود مجمع ، محدوده ۲۹۰ تا ۳۱۰ برایش یک نقطهء جذاب خواهد بود .

در گروه تجهیزاتی ها ما چیزهای زیادی دیده ایم هرچند مپنا بسیار تلاش کرده که از گروه تجهیزاتی و آثار آن فاصله بگیرد اما دیده ایم حفاری و صدرا و فاراک به چه راحتی افت و رشد می کنند . در هر حال تصور بنده این است که مپنا به محدوده کمتر از ۲۹۰ تا ۳۱۰ تومان نرود و در بازهء میان مدت حداقل برای سهامدارن جدیدی که در محدوده مزبور خرید می کنند سودآور باشد .

در هر حال ورود زیر مجموعه های مپنا و میزان تقسیم سود روی این سهم تاثیر خواهد گذاشت .

+ نوشته شده در شنبه 1390/03/21ساعت 13:40 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در نماد بکام البته انتظار می رفت که با توجه به تاثیر نرخ ارز و تعدیل مثبت اخیر ، اقبال زیادی روی این سهم باشد . به هر حال درخواست ها در محدودهء منفی قرار دارند ، با محاسبات بنده چیزی حدود ۸ ملیارد تومان سود خالص بکام با افزایش ارز رشد خواهد کرد . تصور بنده این است که شرکت در صورتی که به لحاظ عملیاتی شرایط خوبی داشته باشد ، در میان مدت به ۴۰۰ تومان می رسد.

پیشبینی بنده ۴۰۰ تومان شدن بکام در یک بازهء بالای ۶ ماه است . تصور نمی کنم محدوده کمتر از ۲۳۰ تومان در این سهم دیده شود .

***

در نماد بترانس در حقیقت نکتهء منفی نسبت قیمت به درآمد بالاست . شاید بازار انتظار داشت بترانس سود بالاتری اعلام کند اما به هر حال بترانس با سود ۶۷ تومانی برگشت این در حالی است که شرکت فروش خود را با دلار ۱۰۵۰ تومانی و خرید مواد اولیه را با یورو ۱۴۵۰ تومانی در نظر گرفته است . تاثیر یورو ۱۶۵۰ تومانی موجب کاهش سود به ۶۰ تومان و ازان طرف تاثیر دلار حدودا" ۱۵ ریال مثبت است . تصور می کنم در مجموع تاثیر ارز ۱۰٪ منفی باشد .

در جهت دیگری تحریم جدید مربوط به هستهء ترانس است . شنیده شده که چند کشور خاص این محصول را می سازند که ممکن است با بترانس همکاری لازم را نکنند و شرکت مزبور در تامین محصول کمی با مشکل مواجه شود . هرچند شرکای تجاری ایران مانند چین و ترکیه در تامین قطعات تا این لحظه خوب عمل کرده اند هرچند با هزینه بالاتر ...

+ نوشته شده در شنبه 1390/03/21ساعت 11:53 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

فخوز می تواند عایدی سال ۱۳۹۰ را از ۶۲ به ۷۲ و شپدیس از ۳۱۱ به ۳۶۰ تومان برساند .

نرخ دلار حدودا" ۱۱۵۰ تا ۱۱۷۰ در نظر گرفته شد ...

+ نوشته شده در شنبه 1390/03/21ساعت 9:20 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

وساپا در گزارش سال ۱۳۹۰ عایدی خود را ۴۵ تومانی اعلام کرد . در این گزارش سود حاصل از سرمایه گذاری افزایش و سود حاصل از واگذاری بسیار بسیار پایین گزارش شده است . باید عکس العمل بازار را دید اما به اعتقاد بنده خیلی مورد نظر نخواهد بود .

در قیمت های جهانی ، مس ۹۰۰۰ دلاری شد ، روی ، سرب و بیلت فولاد همان قیمت ها ماندند .

+ نوشته شده در شنبه 1390/03/21ساعت 8:14 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

مس توانست به نزدیکی ۹۰۰۰ دلار برگردد . تصور می کنم که طی معاملات امروز بالای ۹۰۰۰ دلار برود

قیمت بیلت ۵۷۰ دلار ماند اما نیکل رشد خیلی خوبی داشته ممکن است امروز روی بیلت اثر بگذارد

قیمت روی - سرب تغییر خاصی نکرده اما قیمت سرب به نظر به محدوده بالای ۲۶۰۰ دلار هم خواهد رسید .

+ نوشته شده در جمعه 1390/03/20ساعت 8:26 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

آقا یک سوال ..شرکت ها مگه قبلا دلارشون میرفتند به بانک می فروختند که حالا با افزایش نرخ بخواهد تعدیل بدهند؟؟..یعنی دلارشون تو بازار آزاد نمی فروختند که بیشتر سود کنند ؟؟؟؟.....عجب سوال سختی بود ..نه استاااااااااااااددددددد....

****

شرکت موظف بودند که بودجه را بر مبنای نرخ دولتی بنویسند ، آخر سال می توانستند سود یا زیان تسعیر ارز حساب کنند . حالا که نرخ دولتی آمده بالا دیگر می توانند به نرخ جدید دولتی تعدیل کنند مگر نه به نرخ بازار ازاد می فروختند ضمن اینکه هیچگاه اینقدر اختلاف وجود نداشته که شرکت ها از محلش تعدیل مثبت یا منفی به صورت گروهی کنند .

در مورد برخی شرکت ها مانند کگل چون اینها ارز بسیار بالایی از محل صادرات کسب می کنند برخی مواقع بالاجبار به نرخ دولتی به بانک سپه می دادند که حالا با این وضع دیگر چنین موضوعی اتفاق نمی افتد ...

سیستم تحلیلیت درست شد ؟

+ نوشته شده در پنجشنبه 1390/03/19ساعت 14:29 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

بازار ما که دیروز می رفت تا رنگ ببازد و خورج کنندگان پیروز آن باشند با نوسان خلاف تصور ، به رنگ سبز گرایید . ابتدا کلیه سهم ها مثبت شدند ، بعد بازار کمی تحلیل کرد و برخی سهم ها اثر منفی می پذیرفتند به رنگ قرمز تن دادند .

طی معاملات دیروز بازار جهانی افت کرد . بورس نیوز هم خبر از افت فاحش بهای مس داد که البته اگر مبنایشان دیروز بوده که افت فاحش نبوده اما اگر بر اساس معاملات در بازار جهانی در حال پیگیری هستند این امکان موجود است که قیمت مس ریزش کرده باشد اما ازان جا که جمعه صبح قیمت را خواهیم دید و بازار ما متوقف است عجله برای پی بردن به قیمت نداشتیم به هر حال ...

این قطعی است که اگر اتفاق خارج از قاعده نیفتد ، فملی ، فاسمین ، فراوری و شخارک و پتروشیمی ها در صدر آنها پردیس صف خرید خوبی خواهند داشت اما ازان طرف اگر بازار جهانی افت کند مخصوصا" که فولاد به ۵۷۰ برگشت و مس زیر ۹۰۰۰ دلار آمده ، عرضه کننده هم زیاد خواهد بود .

بنابراین دیگر بار باید نشست و تقابل خریدار و فروشنده را دید .

البته سهمی که از قلم افتاد فخوز بود ، فخوز با نرخ دلار فعلی و نرخ جهانی فعلی قطعا" مورد توجه بازار است . فولاژ نیز به همچنین ...

+ نوشته شده در پنجشنبه 1390/03/19ساعت 14:24 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

به نظر می رسد شخارک پس از اینکه از حاشیه خارج شد و شایعات در مورد تعطیل شدنش تکذیب شد حالا با این وضعیت شرایط بسیار مناسبی برای رشد پیدا کند . در مورد اینکه بنده نرخ یورو را ۱۶۰۰ حساب کردم فقط خواستم محافظه کارانه باشد مگر نه نرخ یورو به نزدیکی ۱۸۰۰ رسیده است و امروز دلار از ۱۲۰۰ تومان عبور کرد .

+ نوشته شده در پنجشنبه 1390/03/19ساعت 14:15 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

بر خلاف نظر دوستان که می گویند افزایش نرخ ارز روی خساپا تاثیر مثبت می گذارد باید عرض کنم قطعا" تاثیر این مهم روی خساپا منفی بوده اما مقدار آن کم است . خساپا بیش از نیمی از سود خود را از محل زیر مجموعه ها به طور غیر مستقیم کسب می کند که زیر مجموعه های آن همگی وارد کننده قطعات هستند . در نماد خساپا نیز میزان واردات و صادرات بسیار اندک است و قطعا" تاثیری محسوسی روی عایدی نخواهد داشت .

در نماد وساپا آنطور که دوستان گفتند نیست که وساپا از محل رشد قیمت ارز سود کند اما افت اندک عایدی خودرویی ها در مقابل برخی زیر مجموعه ها مانند فملی جبران می شود اما در کل تاثیری روی وساپا نخواهد داشت .

در نماد خبهمن که این سهم با ین ژاپن کار می کند . این شرکت در حقیقت با شرکت های ژاپنی در تماس است که متاسفانه قیمت ین بازار را بودجهء خبهمن به هیچ وجه همخوانی ندارد و بنده به نتیجه ای نرسیدم .

در نماد خزامیا کمتر از ۱۵٪ بهای مواد وارداتی است که با این اوصاف تاثیر بسیار اندکی بر خزامیا می گذارد .

نهایتا" ایران خودرو ۲۰٪ مواد اولیه را وارد می کند با دلار ۱۰۹۲ تومانی که باز هم تاثیر مهمی بر این نماد ندارد . پارس خودرو ۵۰٪ مواد اولیه را وارد می کند که با نرخ ۱۱۰۰ درنظر گرفته و تاثیر منفی بیشتری می پذیرد و در نهایت خاور سودش را از دست می دهد و حدود ۳۰ تومان زیان اعلام می کند بنابراین خاور در این میان بدترین شرایط را دارد .

فراموش نکنیم بیش از تاثیر واقعی ، اثر روانی این موضوع مهم است اما در کل مباحثی که در مورد وساپا و خزامیا و خبهمن شده پا برجاست مخصوصا" وساپا و خزامیا که تا یک ماه دیگر مجمعی با تقسیم سود ۷۰ تومانی ( احتمالا" این مبلغ ) خواهند داشت .

+ نوشته شده در پنجشنبه 1390/03/19ساعت 14:13 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در حالی که امروز بازار سرمایه کار خود را بی رمق تر ازگذشته آغاز نموده بود ناگهان انتشار خبری مبنی بر افزایش نرخ مرجع ارز دلار به11717 ريال ، جهت بازار را به شکل عجیبی تغییر داد و تقریباً سهام تمامی شرکتهایصادر کننده مواد خام ، کالا و هلدینگ ها و شرکت های سرمایه گذاری وابسته با افزایش قابل توجه تقاضا و صف خریدروبه رو شدند .

بنابر گزارش بورس نیوز در گروه پتروشیمی بورس شرکتهای پتروشیمیپردیس ، شیراز و اصفهان که بودجه های خود را با دلارهای 1000 ، 1040 و 1040 تومان بستهاند بیشترین نفع را خواهند برد ، هرچنددیگر پتروشیمی های بورس یعنی آبادان ، اراک ، فناوران و فارابی نیز که بودجه های1150 دلاری بسته اند نیز قطعاً با رشد سود مواجه خواهند شد و پتروشیمی خارک هم کهیورو 1400 تومانی را مبنای بودجه قرارداده با توجه به افزایش قیمت این ارز تامحدوده 1750 تومان در بازار قطعاً با تعدیل EPS خوبی روبه رو می گردد .

در گروه فلزات اساسی بورس نیز شرکتهای فرآوری مواد معدنی وکالسیمین که بودجه هایی با دلار 1000 تومانی تنظیم کرده اند به همراه سهامدار عمدهخود یعنی توسعه معادن روی و همچنین گل گهر با بوجه 1030 دلاری بیشترین سود را ازمحل خواهند داشت و شرکت های ملی صنایع مس ایران ، باما ، فولاد خوزستان و مس باهنرکه به ترتیب دلارهای 1030 ، 1050 ، 1050 و 1150 تومانی را مبنای بودجه هایخود قرارداده اند با رشد سودآوری خوبیمواجه خواهند شد .

در این گروه دو شرکت فولاد مبارکه و فولاد آلیاژی ایران نیزکه بودجه هایی با نرخ برابری 1450 و 1385 تومان برای یورو تنظیم نموده اند نیز بارشد بالایی در سودآوری مواجه خواهند شد .

در گروه سیمان بورس نیز که شایعه های افزایش نرخ ، چند روزیاست معاملات سهام آنها را در نوسانات مثبت رقم می زند ، قطعاً رشد سودآوری را باتوجه به بودجه های 1000 تا 1150 تومانی برای دلار و 1364 تومانی برای یورو (سیمانشاهرود) شاهد خواهیم بود ، هر چند شرکتهایی مانند سیمان ایلام ، شرق ، غرب ، بهبهان، هگمتان و . . . که حجم صادراتشان بیش از بقیه سیمانی هاست ، بیشتر از این مسئلهمتأثر خواهند شد اما در سوی دیگر بازار ، در دو گروه خودور و داروی بورس که میزانوارداتشان بر صادرات چربش قابل توجهی دارد ، شاهد عکس این قضیه و کاهش سودآوری دراثر تغییر اخیر نرخ ارز خواهیم بود مسئله ای که اگر با افزایش نرخ محصولات این شرکتهاکه عمدتاً در داخل به فروش می رسد همراه نشود ضربه های قابل توجهی به آنها خواهدزد . حال باید دید سیاست های بعدی مسئولین که پیرو افزایش نرخ ارز باید در برخی حوزه های مثل نرخ های فروش محصولاتشرکتها تعدیل بشود ، چیست ؟

اما با تمامی اوصاف بیان شده نظر شما خوانندگان محترم را بهنکات زیر جلب می کنیم :

1.شرکتهایی که صادرات کالا و مواد خام دارند در گذشته نیز محصولات خود را به نرخدلار بازار آزاد به فروش می رساندند و از این جهت نیز همواره در پایان سال هایمالی خود سودی از محل این اختلاف نرخ در بودجه و واقعیت به بازار ارسال می نمودند.بنابراین اتفاق جدیدی را دراین شرکتها شاهد نخواهیم بود ، مگر اینکه انتظاراتتورمی در نرخ ارز و بروز اختلاف دوباره بین نرخ ارز بازاری و دولتی موجب تعدیلبیشتری در آینده نزدیک در سود این شرکتها شود.

2.شرکتهایی که صادرات چندانی ندارند ولی محصولات خود را در بورس کالا و بر مبناینرخ های جهانی به فروش می رسانند. چون قبلاً مجبور بودند مبلغ فروش ریالی خود رابا نرخ دلار بانک مرکزی تبدیل کنند قادر خواهند بود با افزایش 10 درصدی نرخ رسمی ،بودجه فروش خود را با 10 درصد تعدیل دوباره تنظیم کننده شرکتهایی مثل ملی مس ایران، فولاد مبارکه ، شرکتهای گروه روی وپتروشیمی از این جمله می باشند .

3.هنوز مصاحبه تلویزیونی رییس جمهور محترم در آبان ماه سال گذشته که دلار را بهکاغذ پاره ای تشبیه کرده و از قوی تر کردن پول ملی بوسیله کاهش نرخ ارز سخن گفتهبودند از یاد اهالی بازار نرفته است .

4.بورس که در اغما فرو رفته بود به دنبال بهانه ای برای رشد می گشت که صدور چنینسیگنالی به آن باعث بروز یک جو روانی مثبت گشت ، باید دید تأثیرات واقعی این مسئلهدر شرکتها چگونه بوده و آیا آنها قادر خواهند بود تعدیلات غیر قابل پیش بینی وجدیدی را به بازار ارایه دهند .

+ نوشته شده در پنجشنبه 1390/03/19ساعت 10:7 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

۱،۰۶۰،۰۰۰ صادرات در مقابل ۳۶۶،۰۰۰ واردات با نرخ یورو ۱۴۰۰ تومانی سهم بکام است . فرض اگر نرخ یورو ۱۶۰۰ باشد ، سود خالص بکام حدودا" دو برابر می شود ... حدود ۵۰ تومان ! " اگر یورو ۱۶۰۰ باشد "

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/18ساعت 15:35 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

شرکت دارویی داملران یک وارده کننده است که البته عموم دارویی های ما وارد کننده هستند . شرکت دلار خود را با نرخ ۱۱۵۰ تومان در نظر گرفته است با این اوصاف به دلیل محافظه کارانه بودن این بودجه شرکت با هیچ تاثیر منفی مواجه نخواهد شد .

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/18ساعت 14:37 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در بررسی های اولیه فاسمین و فملی با ۵۰٪ صادرات و تعیین نرخ ارز پایین ارزنده و توانایی تعدیل مثبت بسیار بالایی دارند که به زودی تحلیل خواهیم کرد . در نماد فسرب باید عرض کنم این شرکت صادرکننده و یا وارد کننده نیست . نتیجتا" از جو فعلی بی جهت مثبت شده است .

بنده تلویحا" تاثیر افزایش نرخ ارز را بر روی چند سهم به صورت زیر نشان می دهم :

خساپا = بی اثر ... خاور = اثر منفی شدید ... پارس سوییچ = اثر منفی ... مپنا = بی اثر ... حفاری = بی اثر ... کگل = کم اثر مثبت ( به این دلیل که کگل حجم صادرات سال جاری را به شدت کاهش داد )

مبارکه = کم اثر مثبت ... ملی مس = پر اثر مثبت ... فخوز = کم اثر مثبت ... شخارک = بسیار پر اثر مثبت ... فاسمین = بسیار پر اثر مثبت ... ایران تایر = تاثیر منفی شدید

*** فاسمین حدودا" می تواند یک تعدیل مثبت ۲۰٪ به صورت محافظه کارانه داشته باشد .

***** به طور کلی  افزایش نرخ ارز بر روی شرکت هایی که تاثیر خوبی می پذیرند بین ۱۵ تا ۲۵ است

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/18ساعت 14:23 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

ملی مس از سهم هایی بود که در کنار گل گهر و فاسمین صف خرید خوبی داشت اما کم عرضه تر بود . دلیل این اقبال صادرات نیمی از محصولات و همچنین در نظر گرفتن نرخ ارز کمتر از ۱۰۵۰ تومان است . با این تفاسیر بازار قبل از تحلیل دقیق توانست به یک جمع بندی برای خرید در نمادهای صادر کننده برسد . هرچند باید عرض کنم این موضوع بیشتر به ضرر بازار است تا به سود بازار . همانطور که می دانیم کشور ما عمدتا" وارد کننده است تا صادر کننده ، فلذا افزایش نرخ ارز تعداد بیشتری از شرکت ها را به چالش می کشد اما یک نکته مثبت اینکه عموم شرکت های شاخص بالابر بورس ما صادر کننده هستند و یا بی تاثیر ازین موضوع . مثلا" ملی مس ، کگل ، فاسمین کروی و .... نتیجتا" جو مثبت ایجاد شده می تواند کم کم بازار به خواب رفتهء مارا بیدار کرده و به آن روند بدهد .

در بازار خودرویی ها ما شرایط منفی داشتیم . عمده دلیل آن وارد کننده بودن این شرکت هاست ... در این میاد خاور که چندی پیش به دلیل عدم واردات قطعات تعدیل منفی کرده بود حالا با افزایش نرخ ارز در صورت واردات قطعات با مشکلاتی هم در بحث نرخ بالای ارز مواجه است . در این میان تقریبا" هیچکدام از خودرویی ها نیستند که وارد کننده نباشند اما درصد وارد کننده گی و نوع ارز متفاوت است . به طور مثال زامیاد ۱۲٪ واردات و با نرخ یورو ۱۵۵۰ تومانی را در بودجه خود پیشبینی کرده است که باید دید دولت در بحث نرخ سایر ارز ها چه تصمیمی خواهد گرفت

بنابراین برنده ماراتن نفسگیر امروز کسانی بودند که در جو منفی بازار معدنی و فلزی خریدند ...

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/18ساعت 13:41 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

شرکت هایی که با دلار وارد کننده هستند ، تعدیل منفی و شرکت های صادر کننده تعدیل مثبت می کنند . در این میان شرکت های زیادی هستند که وارد کننده مواد اولیه هستند که قطعا" با مشکل مواجه می شوند . این در حالی است که محمود احمدی نژاد یک ماه قبل که در این وبلاگ هم منعکس شد از افزایش نهایتا" ۱٪ نرخ ارز خبر داده بود ! حالا ۱۰٪ رشد یک شبه !!!

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/18ساعت 11:41 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

بانک مرکزی نرخ مرجع ارز دلار را صبح امروز 11717 ريال اعلام کرد که نسبت به روز گذشته از افزایش 110 الی 115 تومانی برخوردار است . این گفته افتخاری مدیر عامل شرکت صرافی بانک مسکن بود که در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز گفت : در حال حاضر این نرخ با قیمت دلار در بازار آزاد اختلاف ناچیزی پیدا کرده که به نظر می رسد عکس العمل این شوک در بازار آزاد طی روزهای آینده خود را نشان دهد.
وی افزود :در حال حاضر باید دید انگیزه بانک مرکزی از افزایش نرخ دلار در حالی که می توانست به تزریق بیشتر روی آورد چه بوده است ؟
بنابر گزارش بورس نیوز و انتشار این خبر دقایقی بیش باعث برگشت جو مثبت و افزایش تقاضای سهام به وبژه در نماد شرکت های بزرگ صادر کننده مواد و کالا و هلدینگ های وابسته به این شرکت ها شده است .

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/18ساعت 11:39 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

بنده طی این مدت بارها گفته ام که اگر در بازار فعلی ضرر می کنید این ایراد از معامله گری یا تحلیل شما نیست . در حقیقت بازار به لحاظ بنیادی مولفه جدیدی ندارد و عوامل خارجی که در حیطه اطلاعاتی ما نیستند روی آن تاثیر می گذارند .

شنیدید که گل نزنی گل می خوری ؟ در بازار وقتی سود نکنی ، قطعا" ضرر می کنی !

برادر من ، حریف ما دروازه ندارد که به او گل بزنیم حالا شما بگو چرا گل نمی زنی ؟

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/18ساعت 9:34 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

دوستی اینطور نوشته است :

سلام:چند وقت پیش مطلبی راجب ارزش سهم توشته بودی.می خوام بگم تا زمانی که سهامدار ندونه چطور ارزش هر سهم رو تعیین کنه حقوقی میخره چند روز بعد با 10 برابر افزایش دوباره به حقیقی میفروشه و اونو کم کم از گود خارج می کنه.خیلی از سهامداران تحصیلات عالیه ندارن یا حسابداری و اقتصاد نخوندن.عدم اگاهی ریشه خیلی از مشکلات ماست.خیلی ها کلاس نرفتن یا موقعیتشو نداشتن.من دیدم 90%سهام داران سر رشته ای از دروس حسابداری ندارن تا بفهمن با ضرر بیرون رفتن.بگین برین کدال و.....ارزش سهم وخیلی اطلاعات دیگه.اموزش اموزش اموزش.

****

دوست عزیز مطلبی که شما نوشتید کاملا" صحیح است اما شرایط یک وبلاگ طوری نیست که آموزش در کنار انتقال اطلاعات باشد . در حقیقت شما خودتان باید آستین همت بالا بزنید و به دنبال کسب دانش بروید . بنده همیشه توصیه کرده ام کسانی که آماتور هستند با سرمایه کمی به بازار وارد شوند و ضمن معامله آموزش ببینند . برای اینکه پروسه یادگیری طولانی نشود کلاس آموزشی بروید . بارها هم گفته ام از منظر بنده کلاس آموزشی برنا اندیشه بهترین است ...

موضوع فعلی مانند این است که شما به وبلاگ بیایید و بعد بگویید من سواد خواندن ندارم ، فایل صوتی هم بگذارید ! این در حوصله این وبلاگ نیست ، در حقیقت باید مقدمات را خودتان یاد بگیرید و دنبالش بروید . بنده هم مثل خیلی از شما یک کارمندم و حقوق بگیر ... انصافا" یک درصد سود کردن از حقوق یک ماهم بیشتر است ! شما روزی ۹ ساعت سر کار می روید برای نهایتا" چند درصد سود ... برای آنکار ۹ ساعت وقت می گذارید برای اینکار می خواهید وقت نگذارید و درآمد کسب کنید؟ در هر حال شما باید به بورس مانند یک شغل نگاه کنید . شغلی که درآمد بالا ، ریسک بالا و امنیت شغلی متوسطی دارد ... برای خبره شدن در کار خودتان چند سال درس خواندید ؟ چند سال زحمت کشیدید ؟ چند سال کارمند درجه چندم بودید ؟ حالا در بورس آقای خودتان هستید ، به ۴ سال دانشگاه رفتن باید ۲ ماه کلاس آموزشی بروید ، به جای هر ترم یک ملیون تومان پول دادن باید یکبار برای همیشه حدود ۳۰۰ هزار تومان پول بدهید ... یعنی شما ۲ جلسه ۳ ساعته در هفته وقت ندارید ؟ وقت نداشتن بهانه است ! دو جلسه در میان هفته یا دو جلسه در پایان هفته آن هم به مدت ۳ ساعت همهء ما وقت داریم . شما به جنگ آمده اید ، اگر مجهز به سلاح دانش نباشید قطعا" سهمی از پیروزی نخواهید داشت ...

در مورد رشته حسابداری هم باید عرض کنم به طور مثال تحلیل تکنیکال هیچ نیازی به دانش حسابداری ندارد . بنابراین عموم تحلیلگران و معامله گران که موفق هم هستند لزوما" حسابداری نخوانده اند یا آشنایی با آن ندارند .

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/18ساعت 9:32 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

ازآغاز سال جاری اگر چه بازار سرمایه کشور با نوسانات افزایشی و یا کاهشی همراه بودهاست اما این نوسانات با رشد حجم معاملات همراه بوده که این نکته بسیار مهمی برایبورس تلقی می شود.

دکترحسن قالیباف اصل با بیان مطالب فوق به خبرنگار بورس نیوز گفت :نقد شوندگی سهامشرکتها برای سرمایه گذاران بیش از رشد قیمت سهام با صف خرید طولانی و عدم عرضهاهمیت دارد و نکته قابل توجه بورس در سال 90 نیز نداشتن صف های خرید یا فروشطولانی مدت و رشد تعداد کدهای معاملاتی از 19 هزار به 38600 کد تا تاریخ هشتمخرداد ماه می باشد از سوی دیگر رشد بیش از 2 برابری حجم معاملات نسبت به سال گذشتهاز دیگر موارد با اهمیت بورس در سال جاری می باشد .

مدیرعاملشرکت بورس در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر علت افزایش نوسانات بازار طی روزهایاخیر ، گفت : قیمت سهام شرکتها برآیند عرضه و تقاضا دربازار است و نمی توان توقع داشت روند بازار دائماً صعودی و یا دائماً نزولی باشداما در خصوص وضعیت فعلی بازار باید یک دوره خاص را مدنظر قرار داد که بابررسی روند شاخص ها و حجم معاملات از ابتدای سال تاکنون به نتایجی همچون رشد حدود6 درصدی بورس و میانگین ارزش 116 میلیارد تومانی روزانه معاملات دست می یابیم کهبرآیندی مثبت است هرچند که مدتی است که به تبع اخبار و شایعات متفاوت قیمت سهامشرکتها و حتی حجم معاملات با روند کاهشی روبرو شده که این نیز طبیعی بوده و واکنشبه مسایل پیرامونی جز ذات بازار سرمایه می باشد که البته کوتاه مدت و مقطعی خواهدبود .

وی بااشاره به اهمیت وجود ثبات در قواعد و قوانین بورس خاطرنشان کرد : شرکت بورس در نظردارد تا در سال جاری به جهت ایجاد انگیزه سرمایه گذاری و افزایش جذابیت بازارمحدوده دامنه نوسان معاملات را افزایش دهد .

قالیبافدر پایان تصریح کرد : افزایش ساعات معاملات نیز در دست بررسی می باشد که در شرایطفعلی به جهت وجود محدودیت در سامانه پس از معاملات این امکان وجود ندارد اماهمکاران ما در حال بررسی راه های موجود برای افزایش ساعات معاملات می باشند .

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/18ساعت 8:22 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

دیروز شاهد رشد شاخص به میزان ۰.۷٪ بودیم در حالی که امروز همین میزان افت را شاهدیم ...

دیروز به گمانم بیشترین تاثیر مثبت را مبارکه گذاشت و امروز به مبارکی بیشترین تاثیر منفی ...

قیمت عموم سهم ها طی ۴۵ روز گذشته ثابت بوده و کمتر سهمی بیش از ۱۰٪ نوسان داشته ، اگر هم اینطور بوده حالا با صف خرید یا فروش آنرا جبران می کند . این در حالی است که ما شاهد کاهش حجم معاملات هستیم چون عموم سهامداران ازین که تغییر پرتفویشان چیزی به جز پرداخت مالیات و کارگزاری ندارد ، سیاست عدم معامله در پیش گرفته اند . در حقیقت ما شاهد حرکات رفت و برگشتی هستیم و به طور کلی بازار با یک افت ۱۰٪ طی ۴۵ روز گذشته در یک بازهء خاصی نوسان می کند . در حقیقت بازار پس از یک دورهء رشد یا افت به یک بازار رنج تبدیل می شود . در حقیقت یک روند و بعد یک رنج ... حالا بر خلاف انتظارات که باید تا فصل مجامع بازار رشد می کرد و بعد رنج می شد و بعد اصلاح می کرد و حرکات جانبی ، ماه شاهد این هستیم که بازار مدتی است رنج شده ، حجم معاملات رو به کاهش گذاشته است . حالا دو حالت بعد از بازار رنج می توان متصور بود ، صعود یا نزول ؟

چیزی که به لحاظ تحلیل بنیادی می شود نظر داد اینکه بازار شرایط مناسبی به لحاظ سودآوری دارد . نتیجه اینکه حکم بنیادی این است که بازار پس از شرایط رنج ، صعودی شود اما یک موضوع هم هست اینکه وقتی بازار در فصل مجامع که انگیزه سرمایه گذاری بالاست ، رشد نمی کند ، در فصل پس از مجامع که هیچ عجله ای برای خرید نیست و بلوکه شدن سرمایه معامله گران به عنوان سودی که بعد از مجمع به حساب سهامداران واریز می شود ، نخواهد توانست رشد محسوسی کند .

اینکه بازار فعلی جهت دار نیست ( رنج است ) تقریبا" امری واضح است ، اینکه به لحاظ بنیادی پس از این وضع باید بازاری مثبت شاهد باشیم اما به سنت بازار پس از فصل مجامع هیچ رشد خاصی را شاهد نخواهیم بود ، نتیجهء کلی حرف های بنده است ... مطلب بنیادی جدیدی در مورد هیچ سهم خاصی نداریم چون تغییر بنیادی نداشتیم . 

امروز مدیر عامل وساپا هم در مورد تحقیق تفحص گفت که ما ازین موضوع استقبال می کنیم ( اینم از اون حرف های مدیریتی )

در هر حال شما ۲ راه بیشتر ندارید یکی اینکه با دید بلند مدت سهام خودتان را نگهداری کنید و دوم اینکه با دید نوسان گیری در بازار فعلی فعالیت کنید . در حقیقت کسانی که فعال بازار هستند و مخصوصا" چارتیست ها گزینهء دوم را انتخاب می کنند اما اینکار تبحر خودش را می طلبد ، تجربه خودش را می طلبد و کلا" پر استرس است...

+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/17ساعت 16:1 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

آخرين هشدار بهمني به بانك‌ها: براي افزايش سرمايه تا زمان برگزاري مجمع فرصت داريد

رييس‌كل بانك مركزي آخرين هشدار خود را به بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري در مورد افزايش سرمايه داد. محمود بهمني در گفت‌وگو با خبرنگار بانك و بيمه خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره مهلت بانك‌ها براي رسيدن به سرمايه‌هاي مصوب اظهار كرد: آخرين فرصت افزايش سرمايه بانك‌ها تا زمان برگزاري مجمع آن‌هاست.

وي گفت: بانك‌ها بايد تا پايان سال 89 سرمايه‌شان را افزايش مي‌دادند، اما برخي از آن‌ها تا زمان برگزاري مجمع فرصت خواستند و اين فرصت به آن‌ها داده شد. رييس‌كل بانك مركزي تاكيد كرد: تا زمان برگزاري مجمع، اگر هر بانكي سرمايه‌اش را به حدود اعلام‌شده نرساند، بانك مركزي رتبه آن بانك را به موسسه مالي و اعتباري كاهش مي‌دهد. به گفته وي موسسات مالي و اعتباري هم با كاهش رتبه به صندوق‌هاي قرض‌الحسنه يا ديگر اشكال موسسات پولي تبديل خواهند شد.

به گزارش ايسنا، حداقل سرمايه ثبتي بانك‌ها تا پايان اين فرصت بايد به400 ميليارد تومان و موسسات مالي و اعتباري به 350 ميليارد تومان برسد.

+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/17ساعت 14:9 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

خوب دیروز بحث به تعویق افتادن سفر رییس جمهور پیش آمد که موجب شد شایعات جدیدی در محافل سیاسی نقل شود . گفته شده در این سفر دو از همراهان احمدی نژاد از نظر سپاه ممنوع الخروج بوده اند . هنوز مشخص نیست همراهان احمدی نژاد چه کسانی بوده اند اما سایت انتخاب از مشایی و بقایی نام برده است . به هر حال ما که ازین کارها خسته شدیم ، اینکه بازار به چنین مسائلی واکنش نشان دهد بی معنی شده است .

ما هفته قبل یک تحریم جدید از سوی اتحادیه اروپا داشتیم که یک تاثیر منفی بر بازار گذاشت ...

بحث تحقیق و تفحص از سایپا مهمترین مشکل بازار است . در صورتی که بخواهند معاملات سایپا را با چالش بکشند ، و در حقیقت اگر معاملات سایپا که به صورت بلوکی انجام شد ابطال شود جدای از بی نظمی خاصی که در کلیه زیر مجموعه های خودرویی ایجاد می شود ، شاهد تغییرات منفی در سود انباشته شرکت هایی مانند وساپا - خبهمن خواهیم بود . حالا بحث این است که مثلا" وساپا که از محلش افزایش سرمایه داده چه کار کند ؟ هرچند این بحثی که بنده کردم حداقل یکسال زمان می برد اما معامله گران تا جای ممکن سعی می کنند بدون حاشیه و بدون ابهام کار کنند . نتیجه اینکه چنین حرکاتی موجب فرار سرمایه از بازار و فروش سهام می شود .

توجه کرده باشید دلیل عمده منفی بودن بازار در کل یک ماه گذشته ابتدا ایران خودرو بود و بعد ازان سایپا ... با این اوصاف گروه خودرویی که در راس ارزندگی آنها زامیاد و بهمن قرار دارند با چالش های موجود نتوانستند ثبات خوبی پیدا کنند و ازان طرف صف فروش وساپا - خساپا - خودرو کل بازار را منفی می کند .

تصور بنده این است که اگر فصل مجامع رو به پایان برود و بازار رشد نکرده باشد ، شاهد ریزش بازار خواهیم بود . در حقیقت بازار تحت تاثیر جریانات خارجی بوده و مثلا" وقتی ما روی نقدینگی خبهمن برای سرمایه گذاری حساب کرده ایم و بعد معامله اصل خساپا را به هم بزنند ! چه کشکی ؟ چه دوغی؟

بعدا" بیشتر بررسی خواهیم کرد تا ببینیم چه کاری بهتر است ... نظر شما چیست ؟

+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/17ساعت 13:46 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/16ساعت 23:7 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

بنده امروز روی فولاد مبارکه بررسی داشتم . هرچند فولاد مبارکه زوایای مختلفی دارد و مسائل زیادی در آن دخیل است اما سعی شد مسائل مختلفی در نظر گرفته شود . با این اوصاف ، قیمت مبارکه در وضعیت فعلی حدود ۲۹۰ تا ۳۲۰ معامله می شود و با عایدی ۲۳ تومانی نسبت قیمت به درآمد بسیار بالایی دارد هرچند هنوز مجمع تقسیم سود نرفته است . با بررسی های بنده سود مبارکه با فرض ثبات قیمت بیلت در محدوده فعلی ( در حقیقت با فرض ثبات قیمت ها در محدوده ۳ ماههء آخر سال ۸۹ ) به ۲۷ تومان و در صورتی که مبارکه بتواند مجوز افزایش قیمت ۹٪ بگیرد ، سود در حدود ۳۰ تومان خواهد بود . مضافا" فروش مقداری شرکت نزدیک به بودجه ۹۰ و البته محصول گرم با ۱۱٪ رشد در نظر گرفته شده است .

به هر حال چیزی که از تحلیل بنیادی بر می اید این است که مبارکه با مفروضات مختلف عایدی ۲۷ تا ۳۰ تومانی در سال ۱۳۹۰ پوشش خواهد داشت . با توجه به قیمت سهم ، و نسبت قیمت به درآمد انتظار رشد بیشتری حداقل در مقطع فعلی نداریم . چارتیست ها نیز سیگنال رشد قیمت در مبارکه نمی بینند . چند طرح توسعه در مبارکه موجود است که اگر راه اندازی شود باید دید فروش مقداری چقدر رشد می کند ، ازان طرف قیمت بیلت در حال رشد است نتیجتا" باید دید چه تاثیری روی بازار داخلی می گذارد ، فلذا با مفروضات فعلی مبارکه توانایی رشد قیمت ندارد اما در میان مدت در صورت رشد قیمت فروش یا افزایش محسوس فروش مقداری می تواند به آینده این سهم امیدوار تر بود .

برای دانلود فایل بررسی سهام فولاد مبارکه اصفهان اینجا کلیک کنید ///

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/16ساعت 14:45 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در این چند روز که به مناسب رحلت امام و قیام ۱۵ خرداد بود شاهد سخنرانی هایی بودیم . هرچند هیچکدام جنجالی نبود و در حقیقت موجب تحریک و تحرکات نشد . همچنان رهبری نیز بر ارامش و مدارا در فضای سیاسی تاکید کردند بنابراین به نظر می رسد بازار کمی از بحث مشکلات سیاسی فاصله بگیرد . ازان طرف خبری از مشایی نیست و به نظر می رسد تلاش می کند از وضعیت پیش آمده فاصله بگیرد .

در بازار جهانی ، دیگر مولفه ای که بر بازار سهام تاثیر دارد ، حداقل شاهد کاهش قیمت ها نبوده ایم .

در هر حال زمان فعلی بهترین مقطع برای رشد بازار است که امیدواریم اتفاق بیفتد .

+ نوشته شده در یکشنبه 1390/03/15ساعت 17:53 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

با سلام به همه .

در مورد سود سهام و حق تقدم بهترین کار این است با امور سهام شرکت مزبور تماس بگیرید و موضوع را جویا شوید اما به طور قطع شما می بایستی اطلاعات سهامداری اعم از کد بورس ، اطلاعات هویتی ، آدرس و حساب بانکی به شرکت فکس کنید تا شرکت مزبور ازان طریق مراودات خود با شما را انجام دهد .

در مورد عایدی به ازای هر سهم یا eps ، شما هر نمادی را در سایت tsetmc که بیاورید . در سمت راست صفحه یک لیست از آخرین اطلاعیه های شرکت مزبور موجود است که از سایت کدال گرفته شده است . گزارش سودآوری شرکت مزبور به طور مشروح آنجا موجود است . به طور مثال مبارکه در آخرین اطلاعیه ۲۳۶ ریال برای سال مالی ۱۳۹۰ با سرمایه ۲۵ ملیون اعلام نموده است .

در نماد بانک پارسیان ، به عقیده بنده دعوای مدیریتی به این شکل که فرض شود سهامداری خرید بیشتری کند تا کرسی هیات مدیره بگیرد وجود ندارد . حتی در اوج این درگیری ها تغییری در ترکیب سهامداران دیده نمی شود . بانک پارسیان در وضعیت فعلی ۸۰٪ سهامدار حقوقی و ۲۰٪ حقیقی دارد . دقیقا" همین نسبت ۱۵ ماه پیش هم وجود داشته است . سرمایه گذاری تدبیر و یک صندوق و سرمایه گذاری سمند هر کدام ۱۰٪ سهم داشته اند که الان هم دارند . بیمه ایران خودرو و وساپا حدود ۴٪ سهم داشته اند که الان هم دارند . حقیقتا" با توجه به اینکه تنها ۲۰٪ سهام وپارس در دست مردم عادی است شرایطی وجود ندارد که یک حقوقی که فرضا" ۱۰٪ مالک است بتواند سهم خود را ۱۵٪ کند مگر اینکه یک حقوقی دیگر بلوکی بفروشد که همه خبردار خواهیم شد . در حقیقت بحث دعوای مدیریتی بیشتر به این شکل است که چند حقوقی که مالک وپارس هستند همگی زیر مجموعه خود ایران خودرو محسوب می شوند بنابراین افسار وپارس در دست ایران خودرو است . همانطور که گفتنم سرمایه گذاری سمند ، بیمه ایران خودرو و چند سهامدار عمده دیگر همگی زیر مجموعه خود ایران خودرو هستند . اینها با تشکیل یک لابی ، نفرات مورد نظر خودشان را می خواهند در کار بگذارند خوب ازان طرف حقوقی های دیگر که با هم مرتبط نیستند هم سعی می کنند با هم متحد شوند اما اینکه بخواهند از بازار سهم جمع کنند به امید اینکه از طریق افزایش تعداد سهم در هیات مدیره جا داشته باشند ، تقریبا" محال است . یکی از دلایلی که ایران خودرو این همه طرفدار دارد همین است . در حقیقت کسی که ۱۰٪ ایران خودرو را بخرد ، گویی یک بلوک ۳٪ وپارس هم خریده است . در مورد وضعیت بنیادی وپارس بنده مطلب خاصی برای شما ندارم . بانک پارسیان یک شرکت کاملا" توسعه یافته است که همچنان مسیر رشد را با سرعت می پیماید اگر بحث افزایش سرمایه ۹۵٪ قطعی شود بنده تصور می کنم وپارس یک رشد بسیار خوب دیگر بکند . در هر حال این افزایش سرمایه هم در جریان است باید دید مجوزها چه زمان گرفته می شود .

ودی از شرکت های بیمه مورد علاقهء بنده است . شرکت مزبور در یک مناقصه برای خدمات بیمه برنده شده و برای تعدیل مثبت متوقف گردیده است . در کل تصور بنده این است که ودی به عنوان سهمی کم ریسک و با بازدهی معقول جذابیت لازم را دارد .

کروی بسیار متاثر از بازار جهانی است . کروی تحت تاثیر زیر مجموعه ها است . قطعا" باید منتظر حرکت فاسمین بود ، چون تصور می کنیم فاسمین می تواند رشد کند بنابراین کروی هم دنبالش می رود . در مورد وسپه بنده خیلی روی این سهم نظر ندارم . وسپه خیلی کند است و خالص ارزش دارایی ها با قیمت فعلی سهم منطبق است .

در گروه خودرویی کلا" نظرم نگهداری است اما زامیاد - خبهمن - خساپا در راس هستند .

در وبشهر خبر خاص بنیادی نیست . بنده نظر خاصی ندارم ...

در مورد وصندوق بیش ازان که نگاه بازار به وضع واقعی بنیادی شرکت باشد ، به افت قیمتی که داشته و وضعیت تکنیکال خوب آن معطوف است . در هر حال وصندوق هم ایران خودرو دارد و کلا" پرتفوی خوبی دارد . وصندوق می تواند یک رشد معقولی داشته باشد.

مجمع مپنا فقط افزایش سرمایه بوده و تقسیم سودی وجود نداشته است . با توجه به اینکه سود مشمول حق تقدم ها نمی شود ، کل سود به سهام می رسد . مپنا احتمالا" تقسیم سود ۴۰ تومانی در مجمع خواهد داشت .

وغدیر در مجمع افزایش سرمایه ۵۰ تومان سود هم تقسیم کرده است .

جناب فلاح نوشته است : شما هم طي يكي دو روز گذشته بر ارزنده بودن سهم خودرو تاكيد داشتيد در حاليكه ارزش ذاتي سهم به 140 تومان نمي رسد ..............................

دوست عزیز فرمول شما برای بدست آوردن ارزش ذاتی را نمی دانم . همین را بگویم که ۱۰٪ اشتغال کشور به طور مستقیم و غیر مستقیم به ایران خودرو بستگی دارد . عموما" در ارزش ذاتی یک سهم سرقفلی هم مد نظر است . مضافا" ۳۰٪ وپارس در مالکیت ایران خودرو است که با فرض قیمت ۵۵۰ تومانی برای بلوک وپارس به ازای هر سهم ۲۶۰ تومان سهم ایران خودرو است . یعنی اگر کل ایران خودرو را بی ارزش و فقط یکی از زیر مجموعه های این شرکت را در نظر بگیریم به ازای هر سهم ۲۶۰ تومان در صورت انحلال شرکت نقدا" دریافت می کنیم . ایران خودرو سالانه ۵۰ تومان سودآوری دارد که با فرض نسبت بانکی ، قیمتش ۳۳۳ تومان خواهد بود . در مورد خزامیا فرمودید که ۱۴۰ تومان می ارزد ! دوست عزیز این شرکت طی دو سال گذشته بیش از ۱۴۰ تومان فقط سود نقدی پرداخت کرده است . شرکتی با ۶۰ تومان سود حدود ۴۰۰ تومان ارزش دارد .

وتوشه با توجه به اینکه فروش زیر مجموعه در ماه های گذشته نداشته از نظر خریداران ارزنده برای خرید نبوده و ازان طرف حقوقی ها حمایت نکرده اند . همین کافیست که وتوشه درجا بزند .

خان مریم نوشته است : سلام.خسته نباشید.ببخشید من یه سوال داشتم.بترانس درسته که سود خوبی ساخته و شرکت بسیار موفقی است اما با وجود مطالبات 350 میلیارد تومانی این سود کیفیتی نداره و وجه نقدی وارد شرکت نمی شود فقط سود حسابداری شناسایی میشه.افزایش سرمایه ام که با این روال عملا پولی وارد شرکت نکرد.میشه کمی توضیح بدید که چرا همچنان آن را مناسب می بینید؟

***

نظر شما صحیح است . سود حسابداری با وجه نقد دو موضوع متفاوت است . بحث در بترانس میزان بالای سود انباشته بود که هرچند ممکن است این سود انباشته وجه نقد نباشد و مطالبات باشد که هست اما به هر حال در مالکیت شرکت است و سهامدار صاحب این حساب دریافتنی خواهد بود . مساله دیگر که مهمتر است اینکه بترانس با سرمایه ۳۰۰ ، توانسته بود نزدیک به ۴۰۰ تومان سودآوری داشته باشد . در وضعیت فعلی طرح توسعه شرکت سرمایه ۱۲۰۰ می طلبد ! به نظر شما شرکتی که به سرمایه ۳۰۰ ، ۴۰۰ تومان سود داشت با سرمایه ۱۵۰۰ چقدر سود می سازد ؟ فرض که این طرح توسعه سود را دو برابر کند ازان جهت که سهامدار مبلغی پرداخت نکرده در بلند مدت منتفع می شود . در حقیقت بحث ارزندگی بترانس همین مطالبات و طرح توسعه است .

+ نوشته شده در یکشنبه 1390/03/15ساعت 17:40 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

کروی در مجمع روز جاری ۲۵۰ ریال سود توزیع کرد ...
+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/11ساعت 19:51 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در مورد بترانس باید عرض کنم که یک دوره ای مطرح شد که این شرکت با یوان کار می کند . هرچند در صورت مالی شرکت نرخ ارز بر مبنای یورو بود اما احتمالا" یورو می خریدند و می بردند چین بعد آنجا تبدیل به یوان می کردند . موضوع ارز مهم نیست ، همین این است که وقتی پای یوان وسط می آید یعنی چین تامین قطعات می کند بنابراین می دانیم که چینی ها خیلی پایبند تحریم نیستند ضمن اینکه تحریم مربوط به اتحادیه اروپا است و چینی ها مجبور به انجامش نیستند ازین جهت اگر تامین قطعات بترانس اینطور باشد که ما فکر می کنیم تحریم روی بترانس تاثیر نمی گذارد . حرکت جالبی که جمهوری اسلامی اینجا باید بکند اینکه شرکت زیمنس  را تحریم و دارایی ها آنرا بلوکه کند چون حضور زیمنس در حالی که اروپا ایران را تحریم کرده کارکردی نخواهد داشت . اساس شرکت بترانس که گفتن ندارد ، چند سال است بنده می گویم چندین هزار تومان ارزش دارد . وقتی ۷۰۰ تومان بود بنده می گفتم بترانس خوب است ، الان هم می گویم خوب است . در مورد افزایش سرمایه که می بینید جدیدا" همه سهم ها در قیمت تعادلی باز می شوند ، ضمن اینکه افزایش سرمایه زمانش گذشت . یعنی افزایش سرمایه انجام شد و حالا باید ببینیم چند باز می شود .

ادامه مطلب ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/10ساعت 18:42 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

مجامع ایران ترانسفو برگزار شد / تحریم ها چه می شود؟

مجامع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده شرکت ایران ترانسفو صبح امروز برگزار شد. در مجمع عادی 3000 ریال سود به ازای هر سهم تقسیم شد در حالی که سود قطعی 3784 ریال بوده است. در مجمع فوق العاده افزایش سرمایه 400 درصدی به تصویب رسید که 300 درصد از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران و 100 درصد نیز از محل سود انباشته خواهد بود. مبلغ سود تقسیمی به این ترتیب به افزایش سرمایه تخصیص یافت. مهمترین مباحث مجمع به این شرح است:

1-شرکت افزایش تولیدی به میزان 32 هزار مگاولت آمپر را محقق کرده است. ایران ترانسفو در تلاش است به یکی از 10 شرکت برتر جهان در صنعت خود تبدیل شود.

2- شرکت در حوزه صادرات بسیار فعال است. طرح توسعه ای در کشور آفریقای جنوبی در دست اقدام است که برخی مراحل آن نیز طی شده است.

3- چهار طرح توسعه مهم در دست اجرا است که 3 طرح در حوزه ترانسفورماتور سازی و یک طرح در زمینه عایق سازی خواهد بود. دو پروژه شرکت در شرکت های زیرمجموعه ایران ترانسفو ری و ایران ترانسفو کوشکن است.

4- ایران ترانسفو اخیرا تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته و این موضوع محل بحث زیادی در مجمع بود. مسئولان شرکت این موضوع را به دلایلی محل نگرانی ندانستند. وجود قراردادهای بلندمدت با تامین کنندگان مواد اولیه در پی پیش بینی تحریم و هماهنگی با دولت برای کاهش مشکلات در این حوزه از اقدامات شرکت است. تامین ورق هسته به عنوان یک ماده اولیه مهم، مهمترین مشکل ایجاد شده برای شرکت در تحریم ها بوده که مسئولان به تامین مطمئن آن اطمینان دادند.

5- حاضران در سوالی در مورد سرنوشت تولید ورق هسته در داخل کشور پرسیدند که در پاسخ مشکل تامین مواد اولیه را علت تاخیر در اجرای این پروژه دانستند. گویا تامین ورق سیلیسیوم مهمترین علت تعویق اجرای این طرح بوده است.

6- همکاری در پروژه های پارس جنوبی مورد سوال دیگری بود که شرکت از همکاری گسترده با شرکت مپنا در این حوزه خبر داد.

7- مسئولان ایران ترانسفو مطالبات بیش از 340 میلیارد تومانی از دولت را دغدغه مهم شرکت عنوان کردند.

+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/10ساعت 15:46 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

روزی روزگاری در روستایی در هند؛ مردی به روستایی‌ها اعلام کرد که برای خرید هر میمون ۲۰ دلار به آنها پول خواهد داد. روستایی‌ها هم که دیدند اطراف‌شان پر است از میمون؛ به جنگل رفتند و شروع به گرفتن‌شان کردند و مرد هم هزاران میمون به قیمت ۲۰ دلار از آنها خرید ولی با کم شدن تعداد میمون‌ها روستایی‌ها دست از تلاش کشیدند. به همین خاطر مرد این‌بار پیشنهاد داد برای هر میمون به آنها ۴۰ دلار خواهد پرداخت. با این شرایط روستایی‌ها فعالیت خود را از سر گرفتند. پس از مدتی موجودی باز هم کمتر و کمتر شد تا روستایی‌ان دست از کار کشیدند و برای کشاورزی سراغ کشتزارهای‌شان رفتند.

این بار پیشنهاد به ۴۵ دلار رسید و در نتیجه تعداد میمون‌ها آن‌قدر کم شد که به سختی می‌شد میمونی برای گرفتن پیدا کرد. این‌بار نیز مرد تاجر ادعا کرد که برای خرید هر میمون۶۰ دلار خواهد داد ولی چون برای کاری باید به شهر می‌رفت کارها را به شاگردش محول کرد تا از طرف او میمون‌ها را بخرد.


در غیاب تاجر، شاگرد به روستایی‌ها گفت: «این همه میمون در قفس را ببینید! من آنها را به ۵۰ دلار به شما خواهم فروخت تا شما پس از بازگشت مرد آنها را به۶۰ دلار به او بفروشید.» روستایی‌ها که [احتمالا مثل شما] وسوسه شده بودند پول‌های‌شان را روی هم گذاشتند و تمام میمون‌ها را خریدند… البته از آن به بعد دیگر کسی مرد تاجر و شاگردش را ندید و تنها روستایی‌ها ماندند و یک دنیا میمون.

****

وقتی ما سهمی را به بیش از ارزش خودش می خریم دقیقا" چنین کاری می کنیم . سهامدار عمده در جاهایی که سهم متعادل می شود دوباره هیجان خرید وارد می کند ، ما هم دوباره می خریم ، اینبار گران تر اما به این فکر نمی کنیم که آخرین نفری که قرار است این سهم را خرید کند چه کسی است ؟ دست آخر یعنی جایی که بالاترین قلهء قیمت است ، سهامدار عمده برای خرید به شهر می رود و ما می مانیم و سهامی که ارزش کمی دارد ... یک معامله گر حرفه ای ارزش را می داند و وقتی قیمت از ارزش فراتر می رود هرچند هنوز برای آن خریدار باشد ، تمایلی برای نگهداری سهم نشان نمی دهد .

+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/10ساعت 15:20 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

با از میان رفتن نگرانی بابت اینکه پای وساپا هم در معامله ایران خودرو گیر باشد یا نه ما شاهد صف خرید در وساپا بودیم . وساپا روی قیمتی که پس از افزایش سرمایه باز شد واکنش مثبت نشان داد و با از میان رفتن نگرانی ها در این قیمت ها مناسب بود . همانطور که عرض کردیم وصندوق هم مناسب است .

شایعه دیگری در وساپا شنیده شد که وساپا قصد واگذاری بانک پارسیان را دارد . وساپا حدود ۴.۵ ٪ از بانک پارسیان را در اختیار دارد . بهای تمام شده آن حدود ۳۳۰ تومان است که با فرض فروش این بلوک ۲۰۰ تومان بالاتر از بهای تمام شده یعنی حدود ۵۳۰ تومان ، سودی بالغ بر ۳۰ تومان به ازای هر سهم در وساپا شناسایی می شود . ازان طرف این حرکت خیلی عاقلانه به نظر نمی رسد . بانک پارسیان از زیر مجموعه های سودآور و گل سرسبد وساپا است که سالانه بیش از ۶ تومان به ازای هر سهم برای وساپا سودسازی می کند . در روزگاری که وساپا فقط ۲۰ تومان سود داشت وپارس سهم بزرگی در سرپا نگداشتن این سهم ایفا کرد . طبق بررسی ها با فرض واگذاری این بلوک و سرمایه گذاری آن در طرح دیگری ، قطعا" باید بازدهی بالای ۱۸٪ برای وساپا مهیا شود تا حرکت بدون ضرر باشد . در حقیقت باید دید وساپا اگر بانک پارسیان را آن هم به بهای بیش از ۵۰۰ تومان بفروشد ، چه حرکتی با وجه مزبور انجام می دهد ضمن اینکه اگر بخواهد بلوک را نقد و اقساط بفروشد قطعا" در میان مدت متضرر خواهد شد . نتیجه اینکه شاید به لحاظ ظاهری حرکت وساپا صف خرید هم ایجاد کند اما از منظر تحلیلی حرکت اشتباهی خواهد بود و قطعا" بلوک بانک پارسیان مشتریان زیادی خواهد داشت . فراموش نکنیم نسبت قیمت به درآمد ایران خودرو مدیون همین بانک پارسیان است ...

+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/10ساعت 12:49 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

بانک سرمایه به تازگی با افزایش ۱۳٪ سرمایه خود مواجه بوده است که توجه داشته باشید به حق تقدم ها سود تعلق نمی گیرد . سود سال ۱۳۹۰ با سرمایه جدید ۲۳۴ ریال است . با فرض نسبت قیمت به درآمد ۶ ، قیمت سهم حدود ۱۴۰ تومان باید باشد . در این نماد افزایش سرمایه حدود ۸۰٪ تا دو سال آینده انجام می شود که از محل آورده و مطالبات خواهد بود . با این اوصاف می توان متصور بود که بانک سرمایه بتواند بازدهی ۶۰٪ طی دو سال اینده داشته باشد . در حقیقت وقتی شرکت با سرمایه ۴۰۰ ملیونی ۲۳۴ ریال سود دارد با فرض افزایش سرمایه ۸۰٪ می تواند سود خود را حدودا" دو برابر کند بنابراین در حالتی محافظه کارانه بازدهی ۶۰٪ برای این سهم طی دو سال اینده می تواند اتفاق بیفتد . در این مورد شرایط مناسبی برای حقوقی ها خواهد بود که سرمایه گذاری مطمئنی است ...

با توجه به خوشنامی این شرکت و شرایط کلی بازار اگر در محدودهء ۱۳۰ تومان بازگشایی شود ، توانایی رشد تا ۱۶۵ تومان را دارد . در بازگشایی سهم هایی مانند سرمایه همیشه گفته ام بسیار مراقب باشید . به طور مثال در سر.خارزمی هم دیدیم که قیمت  ۱۷۵ تا ۲۵۰ دیده شد ! حالا آن معامله گری که ۲۵۰ تومان خرید کرده چقدر باید منتظر بماند که فقط زیانش جبران شود . نتیجه اینکه به هوای سود کردن خودتان را در چاه نیندازید .

+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/10ساعت 12:36 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

سهامداران ایران خودرو
درصد تعداد سهم نام سهامدار
8.97 565,509,652 شركت سرمايه گذاري تامين اجتماعي-سهامي عام-
7.36 463,817,729 سازمان گسترش ونوسازي صنايع ايران بخش دوم دارايي
6.57 414,405,603 شركت سرمايه گذاري سمند-سهامي خاص-
5.94 374,774,862 شركت سرمايه گذاري گروه صنعتي رنا-سهامي عام-
4.55 286,672,584 شركت سرمايه گذاري ترنيان سهم-سهامي خاص-
3.41 214,974,835 شخص حقیقی
3.40 214,304,745 شخص حقیقی
3.29 207,360,353 صندوق بازنشستگي كشوري-سهامي
2.20 139,176,657 صندوق بازنشستگي كشوري
2.00 126,000,000 سازمان خصوصي سازي-وكالتي
1.13 71,721,310 سهام وثيقه-ساز00008-نزدبانك ملي
1.03 65,231,137 شركت بيمه ملت-سهامي عام-
1.02 64,762,744 شركت سرمايه گذاري ملي ايران-سهامي عام-

امروز مشخص شد که خریدار بلوک ایران خودرو ترنیان سهم بوده است . این شرکت مالک ۴.۵ ٪ از ایران خودرو است و با خرید این بلوک در حقیقت بالغ بر ۹ ٪ ایران خودرو در تصاحب این شرکت خواهد بود . با این اوصاف که شرکت مزبور خود سهامدار ایران خودرو بوده است بسیار بعید به نظر می رسد شورای رقابت بر این معامله ایرادی وارد کند .

***** توجه : ترنیان سهم از زیر مجموعه های تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو است !!!

+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/10ساعت 11:32 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

امروز نماد وسینا بازگشایی می شود ... انتظار بازگشایی در محدوده ۲۹۰ را دارم هرچند در این مدت دیده شده که عموم سهم ها روی قیمت تعادلی و حتی کمتر ازان بازگشایی می شوند اما بر اساس محاسبات بنده محدوده ۲۹۰ جایی است که باید وسینا باز شود . ببینیم چی میشه حالا ...

****

در مورد خاذین سود سال ۱۳۸۹ کاهش بسیار شدید داشته و به ۲۹ ریال کاهش یافته به همین دلیل افت کرده است .... دلیل قیمت فعلی همین است

جناب مرادی بنده نظر شمارا خواندم . گفتن اینکه چه سهمی جایگزین کنید مشکل است ، بنده تعدادی سهم مد نظر دارم که همگی را با دلایل معرفی کرده ام . ریش و قیچی دست شماست . با اضافه کردن مپنا و رساندن آن به ۷۰٪ پرتفو مخالفم . همین ۴۰٪ هم زیاد است ...

خانم الناز دیروز زیر نظر خودتان جواب هم نوشتم که توجه نکرده اید :

با سلام
لطفا نظر خودتان را در مورد خصدرا در ميان مدت بگوييد. به نظر شما توان افزايش تا چه قيمتي را دارد؟

×××××
در نماد صدرا با توجه به اینکه اطلاعات همیشه به شکل شایعات می رسد نظر خاصی ندارم . در هر حال صدرا در محدودهء حمایت مهمی است اما خبر افزایش سرمایه تا حد زیادی موثق است . در صدرا وزن خرید را سنگین نکنید . خطرناک است

********

دوستانی که نظر می دهند توجه داشته باشند گاها" زیر نظر خودشان جواب می دهم .

+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/10ساعت 10:3 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

فرض کنید زندگی همچون یک بازی است .  قاعده این بازی چنین است که بایستی پنج توپ را در آن واحد در هوا نگهدارید و مانع افتادنشان بر زمین شوید . جنس یکی از آن توپها از لاستیک بوده و باقی آنها شیشه ای هستند. پر واضح است که در صورت افتادن توپ پلاستیکی بر روی زمین ، دوباره نوسان کرده و بالا خواهد آمد ، اما آن چهار توپ دیگر به محض برخورد ، کاملا شکسته و خرد میشوند.


" آن چهار توپ شیشه ای عبارتند از خانواده ، سلامتی ، دوستان و روح خودتان و توپ لاستیکی همان کارتان است . كار را بر هيچ يك از عوامل فوق ترجيح ندهيد، چون هميشه كاري براي كاسبي وجود دارد ولي دوستي كه از دست رفت ديگر بر نميگردد، خانواده اي كه از هم پاشيد ديگر جمع نميشود،‌ سلامتي از دست رفته باز نميگردد و روح آزرده ديگر آرامشي ندارد.**** برایان تریسی
+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/09ساعت 20:44 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در نماد سرمایه گذاری پردیس که البته برای مجمع متوقف شده بررسی می کردم . نکته جالبی که دیدم این بود که پرتفوی شرکت در چند رشته صنعت خاص متمرکز است . سهامی مانند زامیاد ، بترانس ، رانفو ، همراه ، مبارکه و خزامیا و سایپا و ..... دیده می شود . خیلی برایم جالب بود که دقیقا" سهم های مورد توجه خودمان در پرتفوی پردیس دیده می شود . این شرکت در یکی از صندوق های سرمایه گذاری مبلغ زیادی سرمایه گذاری کرده است که اطلاعاتی در موردش نیافتم . پردیس ۳۰٪ افزایش سرمایه داده اما ۷۰٪ هم در احتیار هیات مدیره دارد بنابراین طی سال جاری انتظار یک افزایش سرمایه دیگر هم باید داشت . خالص ارزش دارایی پردیس حدود ۲۲۰ تومان است که در حقیقت قیمت سهم نیز باید ۱۷۵ تومان باشد که دقیقا" همینطور هم بوده است . افزایش سرمایه اخیر ۳۰٪ از محل انباشته بوده است . با این اوصاف سرمایه شرکت از ۲۰۰ به ۲۶۰ افزایش یافته و ازان جهت که از انباشته بوده تغییری در میزان کل حقوق صاحبان سهم ایجاد نخواهد شد . نتیجه اینکه با تعداد سهام جدید خالص ارزش فعلی حدود ۱۷۰ تومان و قیمت سهم باید در محدوده ۱۳۵ تومان باشد که اتفاقا" قیمت تعادلی سهم ۱۳۱۹ ریال است ... سال مالی شرکت منتهی به آذر ماه است که حدود ۴۵ تومان در سال مالی قبل محقق شده است . شرکت در آخرین صورت مالی خود که ۳ ماهه است و منتهی به ۲۹/۱۲/۸۹ بالغ بر ۴۳ ریال که عمدتا" از محل واگذاری سهام است به دست آورده همچنین در فروردین ماه سال جاری ۲۴ ریال و در اردیبهشت ۳۵ ریال سود واگذاری داشته است . ( ارقام مزبور با سرمایه ۲۰۰ هزار است ) . شرکت عمده سودی که در سال ۱۳۸۹ به دست آور از محل سود سرمایه گذاری بود اما می بینید که در سال جاری از محل واگذاری ها نیز سود بسیار مناسبی پوشش داده است . نتیجه اینکه در صورت ادامهء روند و در صورت عدم کاهش سود زیر مجموعه ها که ما شاهد رشد قیمت شاهد خواهیم بود . تصور می کنم این سهم محدودهء ۱۵۰ تومان را در میان مدت برای خود انتخاب کند .

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/09ساعت 20:32 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در حالی که عرضه کننده بلوک ایران خودرو تامین اجتماعی بوده و ازان طرف سه خریدار بوده اند که بالاخره کارگزاری بانک صادرات بلوک مزبور را خرید کرده است اما خود بورس هم نمی داند برای چه کسی ؟ خبردار شدیم که فردا مهلت ۱۰ روزه تسلیم وجه مربوط برای خرید به پایان می رسد و مشخص می شود خریدار کیست .

اصل صحبت شورای رقابت این است که نباید بلوک ایران خودرو توسط خودرو سازها یا قطعه سازها خرید شود . استدلال درستی هم برایش دارند که مجال توضیح آن نیست /// در هر حال بحث مطروحه این است که ممکن است ورنا به نمایندگی وساپا از طریق کارگزار بانک صادرات این بلوک را خریده باشد ازان طرف عرضه کننده این بلوک وصندوق نبوده بلکه بحث این است که اگر شستا توانسته بلوک ۴.۹ درصدی را ۸۰۰ تومان بفروشید بنابراین وصندوق هم می تواند ... خلاصه این موضوع پیچیدگی هایی دارد که با اطلاعاتی که ما الان داریم خیلی قابل تحلیل نیست . به هر حال ما وصندوق خریدیم و حالا با این اوصاف ریسکی که برای وساپا مد نظرمان بود خیلی جلوه نمی کند یا به قولی این ریسک خیلی جدی نیست . نتیجه اینکه وصندوق و وساپا هرچند ریسک هایی به خاطر روابط پیچیده دارند ، به عنوان سهم پر پتانسیل تکنوفاندامنتال معرفی می شوند .

این لینک را که مربوط به هفته گذشته است در همین مورد مطالعه کنید :

http://www.boursenews.ir/fa/pages/?cid=48134

در ادامه مطلب مصاحبه ای در همین باره شده ، آنرا هم  بخوانید ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/09ساعت 18:15 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

بالاخره بازار توانست از نزول بیشتر نجات یابد اگر فرض کنیم که بازار مستحق رشد قیمت نبوده اما قیمت های فعلی سهم نیز مستحق این همه افت نبوده اند بنابراین همانطور که دیروز اشاره کردم بکام با تعدیل مثبت مناسب و شرایط خوب نباید در این قیمت ها باشد که امروز با ۸٪ نوسان مثبت ( به دلیل داشتن بازارگردان دامنه نوسان ۸٪ دارد ) به قیمت های معقولی رسید . انتظار تعادل نسبی در معاملات فردا برای سهم دارم . به عقیده بنده وایران - بکام می توانند در محدودهء بالای ۲۷۰ تومان به بازی خود ادامه دهند اما کمتر ازین خیلی معقول نیست .

ادامه مطلب ///


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/09ساعت 15:1 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

طبق اطلاعات واصله نماد وسینا فعلا" بنابه دلایل نا مشخص متوقف خواهد ماند /// امور سهام وسینا
+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/09ساعت 11:19 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

جایی که وصندوق حدود ۵.۶ درصد از ایران خودرو را که بهای تمام شدهء آن ۲۳۲ تومان است ، ۸۰۰ تومان فروخته و از محل آن می تواند تعدیل مثبتی در حدود ۲۰ تومان داشته باشد ، وساپا در نقطه مقابل دیده می شود که اگر وساپا از طریق زیر مجموعه ها ایران خودروی خود را با این مبلغ خریده باشد به احتمال زیاد مجبور به اخذ ذخیره کاهش ارزش بالایی بود که موجب کاهش سودآوری شرکت می شود . با توجه به قیمت بالای این معامله تاثیر زیادی بر وساپا خواهد گذاشت . هرچند در مقابل همهء خوبی های این سهم خیلی موضوع موثری نیست اما به هرحال جو روانی دارد . ازان طرف وصندوق با وجود عایدی بالا و توانایی تعدیل مناسب و ازان طرف شرایط تکنیکالی خوب ، مورد توجه بازار قرار گرفته است . هرچند ریسک فروش یا عدم فروش ایران خودرو در وصندوق کاملا" مشهود است اما در هر حال این سهم افت قیمتی زیادی کرده و بعید است ازین پایین تر برود .

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/09ساعت 10:52 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

بوی بهبود ز اوضاع جهان می شنوم .....

 امیدوارم خریداران نقدینگی کافی برای جنگ با عرضه کنندگان داشته باشند

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/09ساعت 9:9 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

مغزهاي بزرگ, درخصوص ايده ها صحبت مي کنند مغزهاي متوسط, در مورد حوادث بحث مي کنند مغزهاي کوچک, درباره مردم بحث مي کنند ...

در مورد بازار فعلی دوستی اینطور توصیه کرده است :

سلام
تعجب از اين بازار دارم وهر چه تامل مي نماييم تعجب من زيادتر مي شود استاد بزرگ به سهامدارن عزيز توصييه نماييد سهام با ارزش خود را هيجاني به صف فروش نگذاريد مگر چه اتفاق افتاده است من با تعويض سهام نيز مخالفم چه رسد با فروش سهمهايي مانند بانك كار افرين وبيمه پارسيان وسايپا وخصدرا وغيره..... در اين قيمتها پر پتانسيل هستند ودر اينده فروشندگان حالا در صف خريد جهت خريد سهام قرار مي گيرند لذا توصييه مي نمايم سبد خود را نگهداريد در هفته اينده رشد خوبي خواهند نمود.

**** راستش را بخواهید بنده تصمیم گرفتم که هر بلایی هم سر این سهم ها و بازار و سیاست و بورس آمد ، فقط و فقط نظاره گر باشم . البته می دانید که بازار سهام یا به قولی اقتصاد حالتی است که نمی شود برای آن نسخه پیچید . ممکن است امروز سهمی را توصیه به خرید کنیم و هفته بعد دقیقا" توصیه به فروش ! به هر حال توصیه بنده هم نگهداری سهم است و اینکه مثل قبل می گویم بالاتر از سیاهی رنگی نیست

ادامه مطلب ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه 1390/03/08ساعت 23:44 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

آقا وليد سلام .

بابت حق تقدم شركت مپنا من به شركت تماس گرفتم و شماره فاكس 33961297 واعلام كردن واطلاعاتم وبراشون فاكس كردم . واعلام نمودن كه ظرف 7 تا 10 روز آينده برگه سهام حق تقدم وبراتون ارسال مي كنيم . ممنون مي شم شما هم به دوستان ديگه اطلاع رساني كنيد .

نام  و نام خانوادگی :                کد ملی :                    شماره شناسنامه   :  

کد بورس  :                                                              تعداد سهام  در تاریخ مجمع :         

آدرس :                                                                   شماره حساب خودتان ....

کد پستی :                        -  شماره تلفن ثابت :                                   همراه :  

+ نوشته شده در یکشنبه 1390/03/08ساعت 10:25 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

وسینا عایدی جدید خود را با اندکی افزایش به بازار اعلام نمود ... امروز شاهد بازگشایی سهم خواهیم بود
+ نوشته شده در یکشنبه 1390/03/08ساعت 8:45 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

دوستان باید ابتدا حق تقدم مپنا را دریافت کنند ، در برگ ها احتمالا" نامه ای هم باید باشد که چه مبلغی را باید به چه حسابی واریز کنند و چه کارهایی کنند . حالا سوال این است : شماره فکس مپنا برای ارسال اطلاعات همین است ؟ 22908580 !

ضمنا" دوست عزیز معلوم است که چه اطلاعاتی باید بفرستید دیگر ! نام و نشانی و کد سهامداری ...

 

+ نوشته شده در شنبه 1390/03/07ساعت 20:27 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

شنیدید با رعد و برق قارچ ها سر از خاک بیرون در می آورند ؟ هرچند کمی قابل تامل است اما واقعی است . در حقیقت قارچ ها با یک محرک سریع تر رشد می کنند . در این مدت که بازار مثبت بوده ( طبق معمول ) وبلاگ ها و بسایت های زیادی مانند قارچ رشد کردند . طبیعتا" قارچ ها نیز دو گونه دارند ، سمی و خوراکی ... برخی از وبلاگ ها که مانند قارچ رو به افزایش هستند بی مهابا سیگنال خرید می دهند ، فرهنگ سهامدارای را به جای ترویج ، تخریب می کنند و به معنای دیگر سمی کار می کنند !

ادامه مطلب ///


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه 1390/03/07ساعت 18:51 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

آقا مجید ممنون از اطلاعی که دادید ...

هادی جان جواب شما را زیر نظر خودتان اضافه کردم ...

در مورد مپنا که دوستی فرموده ناخواسته در افزایش سرمایه شرکت کرده عرض کنم ، مپنا سال قبل این زمان حدود ۳۳۰ تومان بوده ، حالا پس از این افزایش سرمایه ۲۵٪ باز هم ۳۳۰ تومان است و صف فروش ! این یعنی مپنا فقط ۲۵٪ بازدهی در بازاری داشته که رشد ۱۰۰٪ کرده است . عایدی فعلی مپنا ۴۲ تومان و با قیمت ۳۱۸ تومانی فردا یعنی نسبت قیمت به درآمد ۷.۵ در حالی که این نسبت بازار سهان ۸.۶ است ... خروج از مپنا معقول نیست ! اتفاقا" بنده هم می خواستم حق تقدم را بفروشم و با پولش سهم بخرم اما کارگزار لج بازی می کند که فکس بزن تا حق تقدم را برایت بفرستند و بعد .... خلاصه بنده هم به همان شماره که یک دوستی برایمان گذاشته بود فکس خواهم زد برای پرداخت وجه افزایش سرمایه هم حدودا" ۵۰ روز دیگر فرصت دارید .

ادامه مطلب ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه 1390/03/07ساعت 18:17 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در کل عموم سهم ها سقوط آزاد کرده اند و با کاهش طی چند روز گذشته قیمت عموم سهم ها به جایی رسیده که حداقل جذابیتی برای فروش ندارد . امثال پسهند که با این نسبت قیمت به درآمد توجیهی برای فروش ندارند ! در دیگر نماد ها وضع به همین شکل است ... در مپنا ما پیش از افزایش سرمایه قیمت ۵۲۰ تومان را دیدیم و حالا قیمت ۳۳۰ تومان و حق تقدمی که ۱۹۵ تومان است ! بنده که به شخصه برای فروش سهام ترقیب نمی شوم نتیجتا" ترجیح می دهم فعلا" در بازار بمانم و دست به تغییر خاصی نزنم . اخبار جدید و مهمی هم به دستمان نرسیده بنابراین در بازار فعلی دو گروه در حال معامله اند ، گروه اول که به هر قیمتی می فروشند و برای خروج عجله دارند و ازان طرف گروهی که بدون عجله در حال خرید در قیمت های پایین هستند ! مثلا" سایپا که دقیقا" اندازهء حجم مبنا معامله می شود تا ۴٪ منفی را تکمیل کند . البته گروه دیگری هم امثال بنده هستند که جریانات مزبور را نظاره گر هستند . در کل باید بگویم نظری در مورد اینکه کدام گروه برنده بازی خواهد بود ندارم اما ترجیح می دهم سهامدار بمانم و به امید آینده باشم ... موفق باشید

+ نوشته شده در شنبه 1390/03/07ساعت 12:46 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

عایدی وبانک از ۳۷ به ۴۶ تومان برای سال ۱۳۸۹ افزایش یافت /// بر اساس اطلاعات ارسالي، هيئت‌مديره در نظر دارد به ازاي هر سهم مبلغ ۲۵ تومان جهت تقسيم به مجمع عمومي عادي سال 89 پيشنهاد نمايد .

مضافا" قیمت های جهانی طی روز گذشته با یک رشد مناسب همراه بودند . مس به بالای ۹۰۰۰ دلارو روی و سرب به ترتیب ۲۲۱۵ ، ۲۵۳۲ دلار معامله شدند . بیلت فولاد نیز بالاخره ۵۷۰ دلار هم شد !

+ نوشته شده در پنجشنبه 1390/03/05ساعت 11:18 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

جناب اسان پرداز نظر شمارا خواندم ، شما جناب  فرح بخش را می شناسی ؟

+ نوشته شده در پنجشنبه 1390/03/05ساعت 11:6 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

ممنون از همه نظراتی که طبیبان گرامی  در مورد شیوه درمان معده درد فرمودند ... هرچند خودم دلیلش را یافتم ! بنده یک سالی هندوستان بودم ، آنجا خیلی فلفل می خوردم ، این چند روز به یاد آن موقع فلفل خوردیم و فکر کردیم هنوز معدهء ما ضد گلوله است اما انگار فلفل سیاه مملکت ما هم خورده شیشه دارد و اصل نیست ... فلفل سیاه می خواهی فقط فلفل سیاه فرانس ... بگذریم

در مورد خاور عرض شود که بعید است با زیان اعلام شده افت قیمتی ۵۰٪ کند ! به نظر من همین حدودی که این چند روز رقابت می شود معامله خواهد شد . بنده روی قیمت ۷۵ تومان نظر مساعدی دارم . به عقیده بنده محدوده ۷۵ تومان قیمت معقولی برای بازگشایی نماد خاور است . با این اوضاع همانطور که بارها عرض کرده ام تا زمانی که خاور افزایش سرمایه سنگینی ندهد وضعیت بهتری نخواهد یافت این در حالی است که گرفتن مجوز افزایش سرمایه از آورده نقدی برای این شرکت از آب خودرن هم راحت تر است .

در نماد مپنا یکی دو سرمایه گذار عمده مبالغ بسیار سنگینی برای خرید مپنا کنار گذاشته اند ! صحبت آنها هم همین است که چرا مپنا افت می کند ؟ در صورت تعادل بازار به احتمال قوی خرید خود را اغاز می کنند .

دیگه یاد گرفتید که به ادامه مطلب بروید ؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 1390/03/05ساعت 11:1 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

افت این چند روز گذشته را بازار می تواند در یک ، دو روز مثبت برگشت کند . در حقیقت افت های بازار با شیب بسیار ملایم بوده به جز این چهارشنبه خونین ... در نهایت اینکه اگر بازار مثبت شود همانطور که دیدید زامیاد با چه سرعتی از ۳۳۰ به ۲۸۰ رسید و دوباره از ۲۸۰ به ۳۳۵ برگشت ، همین اتفاق می افتد . اگر نگرانی هم وجود داشته باشد بحث این است که بازار شرایط مناسب خود را از دست بدهد . عموما" آماتورها در بورس وقتی چنین استرسی را تجربه کنند از بورس خارج می شود . ازان جهت که عموم آماتورها در صندوق های سرمایه گذاری ، نقدینگی گذاشته اند ، موقعی که بازار منفی می شود به سرعت امتیاز خود در صندوق را می فروشند . صندوق ها چون نقدینگی کافی ندارند مانند بانکی می شوند که نقدینگی کافی برای پاسخگویی به سپرده گذاران ندارد ! ناچار ، دارایی می فروشد ! دارایی صندوق ها سهام بورسی است بنابراین صندوق ها نیز در بازار شدیدا" منفی بر خلاف میل سهم می فروشند . ازان طرف معاملات آنلاین موجب شده که در یک بازار منفی ، آنلاین ها برای فروش هرچه سریعتر ، رقابت نا درستی کنند و به سرعت قیمت به نفع خریدار کاهش دهند و در نهایت بازار به هم می ریزد . بنابراین تشدید بازار نزولی به این دو دلیل است البته به عقیده بنده .

در هر حال اگر می خواستم از بازار خارج شوم باید زودتر اقدام می کردم . الان دیگر کار از کار گذشته و همانطور که گفتم بالاتر از سیاهی رنگی نیست . می رویم مجمع ! اینکه بازار فعلی مانند بازاری شود که در سال ۸۷ اتفاق افتاد . مثلا" مبارکه از ۶۰۰ به ۲۰۰ رسید یا کگل از ۳۰۰۰ به ۱۰۰۰ تومان ، بسیار بعید است . باید این را بدانید که بازار فعلی مانند آن روزها نیست ، در شرایط فعلی بسیاری از شرکت های بزرگ سرمایه های بسیار بزرگی در این بازار دارند و صندوق های سرمایه گذاری هم هستند . نگاه دولت به بورس تغییر کرده بنابراین تصور اینکه بازار وارد یک مدار نزولی و افت شدید شاخص بشود به عقیده بنده دور از ذهن است . در حقیقت تصور نمی کنم شاخص زیر ۲۴۰۰۰ واحد برود . همانطور که دیده اید وقتی بازار در یک تشنج منفی قرار می گیرد به سرعت از فروش اشباع می شود .

+ نوشته شده در پنجشنبه 1390/03/05ساعت 10:49 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

دوستاني كه سهام مپنا را قبل از افزايش سرمايه خريد كرده اند و مي خواهند براي حق تقدم شركت كنند به اين شماره فكس كه خود بنده هم مشخصاتم را ارسال كردم فاكس بزنند تا هفته بعد برگه حق تقدم به درب منزل آنها ارسال شود . شماره فاكس 22908580

*** با تشکر از دوستی که این اطلاعات را برایم ارسال کرده است ...

+ نوشته شده در پنجشنبه 1390/03/05ساعت 10:35 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

وزرای خارجه 27 کشور عضو اتحادیه اروپا ، روزدوشنبه دوم خرداد ماه جاری (23 مه) لیست جدیدی از تحریم 100 شرکت و بانک ایرانی راتصویب کردند که ادعا می شود به شکلی در ارتباط با برنامه هسته ای کشور دخیل هستند.

بنابر گزارش بورس نیوز در کنار آورده شدن نام برخی چهره های مطرح در حوزه معاونت رییسسازمان انرژی اتمی ، تمرکز زیادی بر تحریم چندین شرکت حمل و نقل وابسته بهکشتیرانی جمهوری اسلامی ایران شده که در این بین نام محمد حسین داجمر ، مدیرعاملکشتیرانی ایران نیز در فهرست گنجانده است .

این در حالی است که برخی شرکت های بورسی از جمله شرکت های صدرا و ایران ترانسفو ونهادهای عمومی همچون بنیاد تعاون ، بانک مهر ، بانک انصار و دیگر موسسات مالی بهچشم می خورد .

گفتنی است همسو با اتحادیه اروپا ، دولت ایالات متحده امریکا نیز با هدف قرار دادن سرمایه گذاری ها در بخش انرژی به ویژه تأمین بنزین، دیروز سه شنبه سوم خرداد (24 مه) هفت شرکت خارجی شامل شرکت های پترولئوس ونزوئلا، PCCI (زیر مجموعهشرکت ملی پتروشیمی ایران) ، موسسات کشتیرانی رویال اویسترگروپ از امارات متحده عربی ، اسپیدی شیپ (متعلق بهایران و امارات ) تنکر پسیفیک از سنگاپور، اوفر برادرز در اسراییل و آسو شیتد شیپبرو کینگ سنگاپور را به دلیل داد وستد با ایران تحریم کرده است.

بنابر این گزارش پیشتر اتحادیه اروپا و نیز امریکا با اعمال تحریم هایی نام 32 مقامارشد دولتی را در لیست سابق خود گنجانده بودند .

افزون بر این وزارت خزانه داری آمریکا ، روز گذشته بانک صنعتو معدن ایران را به اتهام انتقال دهندهوجوه مالی از بانک های ایرانی تحریم شده بویژه بانک ملت و صادرات و نیز بانک تجاریاروپا - ایران در هامبورگ آلمان را تحریم کرده است .

این تدابیر تنبیهی در حال حاضر با هدف تغییرسیاست اتمی ایران اعمال شده و حال آنکهوزارت خارجه کشور با غیر منطقی دانستن این تصمیمات از تداوم مذاکرات با نمایندگانشش کشور صنعتی جهان ابراز امیدواری کرده است .

بنابر گزارش بورس نیوز وضع تحریم های شدید از امروز باعثهجوم سرمایه گذاران زیادی برای فروش سهام شده و این در حالی است که اوراق حق تقدمتسهیلات مسکن در فرابورس شاهد رشد چشمگیری در نرخ های تابلوی خود در این بازاربودند که خود گویای انتظار برخی معامله گران مبنی بر گرایش سمت و سوی صاحبان نقدینگی به بازار مسکن حکایت دارد .

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/04ساعت 15:40 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

خوب با این بازاری که می بینید احتمالا" قلب درد هم باید به لیست دردهای جسمی خود بیفزاییم ...

در کل دلیل خاصی برای این موضوع نیست ، بحث این است که درگیری سیاسی ذهن بازیگران اصلی بازار را که عموما" شبه دولتی بودند به خود معطوف کرده و به قولی الان کارهای مهم تری از بورس دارند . در شرایطی که بازار انتظار رشد قیمت داشت و این اتفاق نیفتاد ، کم کم ذهنیت نامناسب و حس ترس در معاملاگران ایجاد و اقدام به فروش سهام نموده اند . بنده همین سهم هایی که دارم را تا مجمع نگهداری می کنم ، بالاتر از سیاهی رنگی نیست ...

+ نوشته شده در چهارشنبه 1390/03/04ساعت 9:18 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

در حالی طی معاملات امروز بلوک ۲.۵ درصدی سهام شرکت سایپا به قیمت پایه هرسهم 400 تومان بر روی میزفروش قرار گرفته است که تا این لحظه هیچ خریداری برای بدست آوردن این بلوک پا بهمیدان رقابت نگذاشته است.

براساس گزارش بورس نیوز به نظر می رسد با توجه به مشکلات پیش آمده برای معاملات خودرو سازان و انتشاربرخی اخبار مبنی بر قصد ورود برخی جریان ها به معاملات خودرو سازان به جهت استفادهاز مقاصدی غیر از اقتصادی و حساسیت مجلس شورای اسلامی و در کنار آن شورای رقابت برمعاملات خودروسازان هم اکنون شرکت های خودروسازی خصوصا دو غول بزرگ خودروسازی کشوروارد ابهامات پیچیده ای شده اند که کمتر شخص حقیقی یا حقوقی جرات حضور در سهامشرکت های فوق می کند.

براین اساس نکته قابل توجه عدم حضور خریدار برای بلوک ۲.۵ درصد سایپا در معاملات امروز آنست که با توجهبه منع قطعه سازان یا دیگر خودرو سازان و حتی زیر مجموعه های آنها در رقابت خرید ،هیچ شخص یا شرکت دیگری حاضر به حضور در میدان رقابت نیست که این موضوع نه تنهامنجر به بی اعتمادی بازارسرمایه به سهام این گروه و کاهش قیمت سهام آنها می شودبلکه با تحت تاثیر قرار دادن کلیت بورس سبب روی گرداندن سرمایه گذاران از اینبازار و تشکیل جو روانی منفی نیز می گردد.

دست آخر نتیجه اینگونه معاملات بلوکی نافرجام رد دیون دولتی و به نابودی کشاندن بازار سرمایه است.

+ نوشته شده در سه شنبه 1390/03/03ساعت 12:13 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

دوستان بنده تا حد امکان سعی کردم به نوشتار مطلب و پاسخگویی به شما دوستان اهتمام ورزم اما متاسفانه طی دو روز گذشته همچون ماه های گذشته که خاطرتان هست معده درد به سراغ بنده آمده و ارام قرار ندارم .

بنده دیگر بار درگذشت ناصر خان را به همه دوستان تسلیت عرض می کنم ، هرچند مملکت ما ازین اسطوره هایی که درگذشتند و کسی به روی خودش نیاورد زیاد دارد باز جای شکرش باقی که طرفداران سنگ تمام گذاشتند .

خوب بریم سر جوابیه ها ...

روی ادامه مطلب کلیک کنید ///


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/02ساعت 20:57 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/02ساعت 20:19 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

شرکت پالایش نفت تبریز در اولین پیش بینی بودجه سال مالی منتهی به 90.12.29 سود هر سهمخود را با 29 درصد کاهش نسبت به سال گذشته بطور خالص مبلغ 176 ريال اعلام کرده است.

قاسم فیروزنیا، مدیر امورمالی شرکت پالایش نفت تبریز در خصوص علت کاهش 29 درصدی سود پیش بینیشده این شرکت برای سال مالی 90 به خبرنگار بورس نیوز گفت : علت آن افزایش هزینه های پیش بینی نشده شرکت بابت پرداخت مستمری بازنشستگان پیش از موعد و نیز تعمیراتاساسی در شرکت بوده که بیشتر از مدت پیش بینی شده طول کشیده است .

به ادامه مطلب رجوع کنید ///


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/02ساعت 12:19 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

بابازگشایی و بررسی اسناد مناقصه میلیاردی بیمه خدمات درمانی ایثارگری بنیاد شهید وامور ایثارگران در روز گذشته ، شرکت بیمه دی ایران موفق به اخذ این قرارداد واجرای آن در جامعه یک میلیون نفری ایثارگری کشور شد . بنابرگزارش بورس نیوز ، برخی منابع نزدیک به شرکت بیمه دی با تأیید این خبر عنوان کردهاند : بنابر پیش بینی های اولیه ارزش این قرارداد بیش از120 میلیارد تومان بوده و در حال حاضر نیز این شرکت در انتظار ابلاغ ساز و کارها ومدت زمانی اجرای این قرارداد از سوی کارفرما است .

بنابراین گزارش ، بیمه دی بنا دارد از طریق بکارگیری مدیریت صحیح و کارآمد و بهره گیری ازتاکتیک خاص خود در ارایه خدمات به مشتریان به نحوی این پروژه عظیم را اجرا کند تابا به حداقل رسانیدن بورکراسی و استفاده از ظرفیت ها از طریق شعب و نمایندگان شرکتدر کل کشور اثرات چشمگیری از این طرح بر روند سودآوری خود به نمایش گذارد . گفتنی است بیمه دی توانسته طی دو ماهه اول سال جاری به طور کامل به برنامه های پیش بینیشده خود در پرتفوی سرمایه گذاری در سهامشرکت های بورسی دست یابد و در عین حال بنا دارد با حرکت به سمت سودآوری بیشتر ،طرح های مختلفی در امور استراتژیک کشور اجرا و در دست گیرد.

+ نوشته شده در دوشنبه 1390/03/02ساعت 12:19 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |

مطالب قدیمی‌تر