در مورد پسهند عرض کنم دوستان زیادی در مورد این سهم نظر داده بودند و خیلی ها وضعیت سهم را جویا شده بودند بنده تصمیم گرفتم در پست جداگانه بنویسم . همین طور در مورد حق تقدم وساپا - بموتو که البته در پست های قبلی بنده توضیحی نوشتم . حالا پسهند ...

پسهند دارای معافیت مالیاتی شده است به دلیل افزایش سرمایه اما به دلیل عملکرد خوبی که داشته است درآمدی بیش از سقف معافیت پیدا کرده و در حقیقت با این وجود مشمول مالیات گردیده است .

در مورد پسهند عرض کنم شرکت طی ۳ سال گذشته عایدی صعودی داشته ، فروش مقداری - ریالی افزایش یافته است و با افزایش قیمت مواد اولیه شرکت توانسته قیمت محصول را هم بالا ببرد . با توجه به حاشیه فروش حدود ۳۰٪ افزایش ریالی - مقداری فروش تاثیر بسیار خوبی بر روی عایدی گذاشته است . همانطور که در صورت های مالی کاملا" مشهود است اثر افزایش حامل انرژی ، دستمزد و نرخ ارز موجب کاهش چند درصدی حاشیه فروش شده اما در کل سود به دلیل افزایش فروش مقداری بالاتر رفته است .

در این شرکت کربن ایران مالک اصلی است اما در مورد بحث نرخ ارز که خیلی مورد سوال قرار گرفته بود عرض شود شرکت در ۶ ماهه اول سال ۱۳۸۹ یورو ۱۴۰۰ تومانی و احتمالا" در ۶ ماهه دوم یورو ۱۵۰۰ تومان استفاده کرده باشد که طبیعتا" میانگین نرخ یورو باید در سال ۱۳۸۹ همان ۱۴۵۰ باقی بماند . بعید است پسهند در گزارش ۱۲ ماهه تعدیل مثبت یا منفی بدهد .

شرکت ۶۰٪ سود محقق شده یعنی حدود ۳۰ تومان را در مجمع تقسیم خواهد کرد اما بنده بعید نمی دانم به دلیل وضعیت خاص کربن ایران و مخصوصا" اینکه پسهند سال مالی قبل سود کمی تقسیم کرده امسال این تقسیم سود کمی شیرین تر باشد اما به هر حال هیات مدیره ۶۰٪ پیشنهاد داده است .

بنده فرض کردم که یورو در سال ۱۳۹۰ کلا" ۱۶۰۰ تومان باشد ، با این اوصاف و مخصوصا" افزایش واردات در این شرکت عایدی شرکت دستخوش تغییر خاصی نمی شود . در سال جاری به دلیل تغییرات شدید نرخ ارز بنده تعدیل مثبت و منفی شدیدی را برای شرکت هایی که وارد کننده یا صادر کننده هستند انتظار دارم اما در نماد پسهند نهایتا" ۱۰٪ نرخ ارز می تواند عایدی را بالا یا پایین ببرد اما در شرکت های وارده کننده ای که با دلار کار می کنند امسال وضع خیلی پر ریسک خواهد بود . بنده تصور می کنم طی ۶ ماه آینده دلار رشد کند .

در مورد پسهند مخلص کلام اینکه بررسی های بنده نشان می دهد که این سهم جذابیت های لازم را برای خرید و نگهداری تا مجمع دارد . بنده با دوستان در سایت بورسی و بورس بازان هم مشورت کرده ام که نظر آنها هم روی سهم مساعد است . عموم چارتیست ها وضعیت پسهند را مناسب ارزیابی می کنند . حالا تا بعد الظهر بررسی ها کامل می شود اگر شرایط مطلوب باشد امروز اطلاع می دهم .

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۹۰/۰۲/۰۳ساعت 12:38 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |