در گفتگو با مدیر مالی شرکت کربن ایران عنوان شد :
احتمال تعدیل سود از محل رشد قیمت دلار
سهامداران باید به این نکته که بیشتر فروش شرکت در شش ماهه دوم سال مالی اتفاق می افتد توجه داشته باشند و فریب پوشش کم EPS در گزارش های میان دوره ای شرکت را نخورند . شرکت کربن ایران با سابقه ای بالغ بر 16 سال فعالیت در بورس تهران در زمره شرکت های نسبتاً با سابقه بازار سرمایه قرار دارد . قیمت سهام این شرکت با یک جهش فوق العاده نسبت به ابتدای سال جاری تا به امروز تقریباً دو برابر شده است به گونه ای که از 824 ريال به 1600 ريال در پایان روز کاری مورخ 89.07.13 رسیده است . در همین رابطه و شایعاتی که پیرامون تعدیل سود این شرکت در بازار به گوش می رسد عدلی مدیر مالی شرکت کربن ایران در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز از ارسال گزارش شش ماهه این شرکت طی 10 روز آینده خبر داد و گفت : هنوز اعداد و ارقام گزارش به طور کامل و دقیق مشخص نشده است ولی با توجه به رشد نرخ دلار نسبت به پیش بینی بودجه اگر صادرات شرکت مطابق با برآوردهای قبلی رخ داده باشد سود خوبی از این محل برای شرکت محقق شده است .

وی در خصوص عدم پیش بینی هیچ گونه سودی از زیر مجموعه های بورسی خود یعنی لاستیکی سهند و دوده صنعتی پارس نیز توجه سهامداران را به رفتار گذشته مدیران این شرکت ها در مجامع جلب کرد و گفت : چون دوده صنعتی پارس در دو سال اخیر هیچ سودی در مجمع خود بین سهامداران تقسیم نکرده است انتظار دریافت سود از سوی کربن ایران در مجمع این شرکت بسیار خوشبینانه است . وی همچنین با اشاره به شرکت لاستیکی سهند که بیش از 41 درصد سهام آن در اختیار کربن است خاطرنشان کرد: شرکت لاستیکی سهند با وجود پیش بینی EPS خوبی که در صورت های مالی شرکت اصلی خود افشاء کرده ، در مجمع و در هنگام تقسیم آن ، سود حاصل از شرکت تلفیقی خود را که بسیار کمتر از شرکت اصلی می باشد مطابق با قانون تجارت تقسیم می کند بنابراین سود چندانی از این شرکت نصیب کربن نخواهد شد مگر اینکه اتفاق دیگری بر خلاف سال های قبل در مجمع آن رخ بدهد . عدلی در ادامه وضعیت تولید و فروش شرکت در شش ماهه ابتدایی را طبق رویه سال های قبل عنوان کرد و افزود : سهامداران باید به این نکته که بیشتر فروش شرکت در شش ماهه دوم سال مالی اتفاق می افتد توجه داشته باشند و فریب پوشش کم EPS در گزارش های میان دوره ای شرکت را نخورند .

این مقام مسئول در پایان در مورد صف فروش سهام این شرکت و نگرانی سهامداران در مورد قیمت سهام ، آنها را به گزارش شفاف سازی ارسالی شرکت در تاریخ 89.05.11 ارجاع داد و گفت : شرکت وظیفه خود را در قبال شایعات بازار با ارسال گزارش مذکور انجام داده است و اگر عده ای تحت تأثیر جو هیجانی و شایعات بازار دچار ضرر و زیان شده اند شرکت مسئولیتی در قبال آنها ندارد . شایان ذکر است کربن ایران با 5483 معامله ای که از ابتدای سال تا به امروز روی سهمش انجام شده بیش از 92 درصد بازدهی را نصیب سهامدارانی که طی این مدت اقدام به خرید سهم آن نموده اند کرده است ولی در چند روز اخیر با توجه به صف فروش سنگین و عدم حمایت سهامداران عمده از سهم ، موجی از نگرانی را به سهامدارانش القا نموده است  که البته این صف طی معاملات روز جاری با توجه به ارزنده بورس قیمت جمع آوری شد

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۱۴ساعت 16:11 توسط ولید هلالات ( فاتح ) |